Jak vybrat letní pneumatiky?

Jistě víte, že na trhu jsou v nabídce dva typy pneumatik, a to letní pneumatiky a zimní. Základem každého vozidla by rozhodně měly být kvalitní pneumatiky. Ty totiž nejen že výrazně ovlivňují jízdní vlastnosti, ale samozřejmě také brzdnou dráhu či chování auta, například v deštivém počasí na vozovce pokryté vodou. Jak jste si již v úvodu mohli všimnout, my se v tomto článku podíváme, jaký by měl být správný postup při výběru právě těch letních pneumatik.
Letní pneumatiky

Jak už z názvu vyplývá, letní pneumatiky by se samozřejmě měly používat pouze v letním období. V zimě jsou totiž jejich vlastnosti téměř k ničemu a jejich použití je velmi nebezpečné. Není to jako v případě zimních pneumatik, kdy s jejich přezutím na začátku letní sezóny můžete počkat.

Většina řidičů přezouvá svoje auta v období někdy na začátku dubna, ovšem někteří tvrdí, že je to příliš brzy a že s přezutím se vyplatí počkat. Je to proto, že aprílové počasí je dost bláznivé a někdy nadělí velké překvapení, například v podobě nečekaného bílého rána uprostřed dubna.

Jaký máte model a typ pneumatik?

Než začnete vybírat konkrétní model a typ, je nezbytně nutné, abyste si zjistili velikosti vašich pneumatik.

Velikosti se skládají z několika hodnot a nejčastěji je najdete v tvarech jako například 205/55 R16. Tyto hodnoty pak znamenají, že pneumatika má šířku 205 mm, její profil je 55 a její vnitřní průměr je 16 palců. Stejnou hodnotu by samozřejmě měl mít i ráfek.

Výběr letních pneumatik: použité či nové?

Pokud již víte rozměr vašich pneumatik, nezbývá než přistoupit k samotnému výběru. Pokud kupujete pneumatiky z druhé ruky, je určitě dobré zkontrolovat hloubku dezénu. Jelikož se může stát, že si letní pneumatiky dlouho neužijete, pokud je dezén ojetý. U nových pneumatik můžete tuto starost hodit za hlavu, protože bude v pořádku.

Značka rovná se kvalita

Následuje výběr samotného výrobce – tedy značky. Rozhodně je dobré vybírat mezi největšími hráči na trhu, protože ty jsou díky svým zkušenostem jistou zárukou kvality. V těchto ohledech se určitě nedají doporučit pneumatiky z Číny, které často evropským poměrem z hlediska bezpečnosti nevyhovují a jejich lákadlem je jen cena.

Vybírejte proto výrobce, který splňuje všechny normy kvality a bezpečnostní certifikace, které určuje Evropská unie, zde máte jistotu, že vyberete správné a na pneumatiky se při jízdě můžete spolehnout. My doporučujeme například německou kvalitu značky Continental.
Výběr pneumatik si otestujte

Před návštěvou obchodu je určitě dobrou volbou prohlédnout si, jak si jednotlivé značky pneumatik počínaly v posledních testech pneumatik.

Díky těmto testům objektivně a přesně zjistíte, jaký výrobce a typ je v různých ohledech tím nejlepším na našem trhu. Toto by mělo být jednou z důležitých nápověd při výběru letních pneumatik.

A co samotná výměna pneumatik?

Co se týče výměny pneumatik, není příliš doporučeno měnit pouze dvě letní pneumatiky a dvě zbylé nechat staré. Proč? Různě ojetý dezén. Pokud se pro toto řešení přeci jen rozhodnete, je určitě třeba, aby dvě nové pneumatiky byly na jedné nápravě a dvě staré na druhé nápravě.

Vhodnější však je vzhledem k bezpečnosti a jízdním vlastnostem vyměnit všechny pneumatiky najednou. Tato investice se vám jistě vyplatí a navrátí se vám v podobě bezpečného pocitu při jízdě.