Jak vybrat klimatizaci?

Díky klimatizaci můžete v létě ve svých domovech najít příjemné útočiště chráněné před horkem. Klimatizace představuje dnes již naprostou samozřejmost v obchodech, ale i mnoha kancelářích. Čím dál více se u nás klimatizace začíná zabydlovat i v běžných domácnostech. Vybrat klimatizaci ale není nejlehčí.
Pokud si chcete správně vybrat klimatizaci, potřebujete:

  • Znát velikost místnosti, bytu, domu
  • Jaký typ klimatizace chcete
  • Pokud chcete jen chladit, nebo i topit
  • Tento návod na správný výběr klimatizace
  • Peníze
  • Internet

Před koupí klimatizace si musíte důkladně promyslet, do jakých prostorů (a kolik) chcete klimatizaci pořídit. Obecně se doporučuje vybrat klimatizaci všude tam, kde jsou obytné prostory, (předsíň, chodbu, koupelnu a toaletu nepočítejte, tam je zbytečná). Podle velikosti prostor si pak budete muset vybrat klimatizaci s tou správnou velikostí a přiměřenou výkonností.

Podle čeho si vybrat klimatizaci:

Výkon

Výkon klimatizace je velmi důležitý a významně ovlivňuje správné chlazení. Čím větší místnost potřebujete chladit nebo vytopit, tím větší výkon klimatizace potřebujete. Ale pozor! Pokud si pořídíte klimatizaci s větším výkonem, než je nutné, bude se často zapínat a prostor bude příliš chladný.

Špatná je také volba klimatizace s příliš malým výkonem na větší prostor, zde dochází k nedostatečnému ochlazení prostoru.
V obou případech dochází i k nadměrné spotřebě elektrické energie, a proto vybírejte klimatizaci pečlivě podle velikosti dané místnosti. Obecně se správný výkon vypočítá podle změření velikosti místností. Je třeba, aby se každá místnost počítala zvlášť, a to v metrech čtverečních. Potřeba výkonu se zde udává v jednotkách BTU.

A – Základní klimatizace je ta s 5000 BTU.
B – Místnost s velikostí 9 – 14 metrů čtverečních potřebuje klimatizaci s BTU 5000.
C – Místnost 14 – 23 metrů čtverečních by pak měla mít klimatizaci s 6000 BTU.
D – Místnost o velikosti 23 – 32,5 metrů čtverečních potřebuje klimatizaci s hodnotou 7000 BTU.
E – V místnosti do 45 metrů čtverečních potřebujete klimatizaci s 8000 BTU.
F – K prostoru nad 75 metrů čtverečních připočtěte dalších 1000 BTU a dále na každých 15 metrů čtverečních + dalších 1000 BTU.
G – V případě klimatizace v kuchyni připočtěte k základu metrů čtverečních + dalších 4000 BTU.
H – V případě, že se v prostoru stabilně pohybují a žijí více než dvě osoby, je nutné za každou osobu připočítat 600 BTU.
I – Výsledek vynásobte kvocientem 1,1 v případě, že jde o prosklenou místnost, pokud to tak není, tak ji vynásobte kvocientem 0,9.
J – Konečné vypočítané číslo představuje potřebný výkon klimatizace.

Typ klimatizace

V dalším bodě je nutné ujasnit si, jaký typ klimatizace chcete. Na výběr přitom máte hned několik klimatizací.

Mobilní klimatizace

Je nejjednodušší a nejlevnější. Jak již název napovídá, klimatizace je přenosná. Mobilní klimatizace stojí na kolečkách. Jejím negativem je poměrně velká hlučnost.