Jak vybrat GPS navigaci?

V současnosti si můžete vybrat GPS navigaci do auta, na kolo, na motocykl nebo GPS do mobilního telefonu. Každý typ GPS navigace je určen pro jiné využití, a proto je pochopitelné, že každá z nich má také svá specifika. My se však tentokrát zaměříme na to, jak vybírat GPS navigaci do motorového vozidla.

Podle čeho si vybrat GPS navigaci:
Cena

Dříve, než se vrhnete na nákup GPS, důkladně si promyslete, kolik chcete do přístroje investovat. Kvalitní GPS navigace jsou v současné době dostupné již od 2.000,- Kč.

Co GPS navigace obsahuje?

Kritériem pro výběr GPS navigaci je také i to, v jakých zemích ji chcete používat (kam jezdíte). Podle této skutečnosti si pak vyberte mapy, které GPS obsahují.

Výrobci obvykle nabízejí přístroje s různými balíčky map. Zde je nutné dát si pozor, protože ne každá navigace má mapy přehledné, důkladné a s možností aktualizace. Všímejte si, zda vám navigace odpoví na určenou polohu správně a zda jsou mapy podrobné (do úrovně ulic).

Mapy může mít GPS navigace uložené na paměťové kartě nebo přímo uvnitř (zde už je to o tom, co vám osobně vyhovuje více).

Zajímejte se i o to, kolik v GPS najdete tzv. POI bodů (points of interest = body zájmu), čím více jich najdete, tím lépe. O co jde? Body zájmu představují zaznamenání čerpacích stanic, bank, parkovišť, nemocnic, škol a podobně.

Displej

Prohlédněte si řádně displej. Nejde však ani tak o jeho velikost (i když je pravda, že větší displej velmi láká), ale hlavně o jeho jas, antireflexní vrstvu, schopnost velkého rozlišení a jednoduché ovládání. Jas a antireflexní vrstva je nutná z toho důvodu, abyste na displej viděli i tehdy, když bude svítit sluníčko.

I jakkoli velký displej s malým rozlišením je vám k ničemu. Velké rozlišení obrazu potřebujete k získání přesných informací. Optimální je, když má GPS velké rozlišení a displej ve formátu 16: 9.

Většina moderních GPS je ovládána s pomocí dotyku. Při výběru GPS navigace dbejte na to, aby bylo menu v češtině, rychle reagovala, byla přehledná a jednoduchá, a to i přesto, že se jedná o navigaci s více funkcemi.

Hlasová navigace

GPS navigace se neobejde bez hlasové navigace. Rozdíly lze zaznamenat nejen v tom, zda k vám mluví žena nebo muž, ale hlavně v jejich samotné kvalitě (srozumitelnosti, rychlosti reakce, podrobnosti).

Držák na GPS navigaci

Při nákupu GPS navigace si také důkladně prohlédněte GPS držák, který určuje komfort při užívání přístroje i vaši bezpečnost v případě nehody.

Držáky pro GPS navigaci s aktivním konektorem vás zbaví nutnosti každodenního připojování a odpojování kabelu. Jistě také oceníte, pokud je možné držák po každé jízdě velmi snadno a pohodlně skrýt, čímž nebudete lákat zloděje.

Další funkce

Lepší, ale dražší GPS, pak mají i nějaké další funkce, které vám zpříjemní vaše cestování, jde např. o tzv. Radio Data Systém – Traffic Message Channel, handsfree, zaznamenávání a plánování trasy, hlídání povolené rychlosti a sledování, kde jsou umístěny radary. Při výběru GPS navigace zvažte, jaké funkce jsou pro vás výhodné a jaké využijete.
Radio Data Systém – Traffic Message Channel, nebo také RDS – TMC je služba, která vám poskytuje informace (i během jízdy) o aktuální dopravní situaci (objížďky, nehody, uzávěrky a podobně).

K této službě však potřebujete mít pořádnou anténu, abyste data mohli přijímat. Příjem těchto dat je zdarma. K využití GPS s handsfree potřebujete mobilní telefon s Bluetooth, jen tak můžete oba systémy propojit a hovory vyřizovat prostřednictvím mikrofonu a reproduktorů v GPS navigaci. Tato funkce je velmi jednoduchá a velmi praktická.

Co se týče zaznamenávání a plánování tras, vyplatí se tehdy, jestli jezdíte často a složitější nebo delší trasy. Pokud máte GPS navigaci s MP3, můžete ji použít i jako rádio nebo hudební přehrávač.

Hlídání rychlosti

GPS navigace s možností hlídání rychlosti umí porovnat vaši aktuální rychlost s tou v daném místě povolenou. Pokud maximální rychlost překročíte, GPS vás varuje hlasovým signálem.

Sledování radarů je v některých zemích zakázáno a pokutováno. Nejde přitom o anti-radar, ale o databázi radarů, před kterými vás GPS včas varuje.