Jak vybrat a koupit ojeté auto?

Koupit ojeté auto je důležité rozhodnutí, které vyžaduje hodně rozvahy a přemýšlení. Koupě nového automobilu není tak náročná a složitá, jako koupě ojetého automobilu. Přece jen, záruka daná výrobcem ve vás vyvolává určitý pocit jistoty, že řešení případných problémů spadá na jeho bedra. U ojetých vozidel tomu tak není, proto je důležité, abyste si při koupi ojetého automobilu dávali větší pozor. Na co? To vám poradí následující řádky.

Než půjdete koupit ojeté auto, vyberte si dobrý typ a model

Ještě dříve, než budete chtít koupit ojeté auto, resp. před samotným zahájením spanilé jízdy po autorizovaných prodejnách nebo autobazarech, si udělejte důkladný monitoring, který typ vozidla bude pro vaše potřeby nejvhodnější.

Nezapomeňte si ujasnit:

  • pro jaké účely si chcete koupit ojeté auto
  • jaké jsou vaše nároky a požadavky na kapacitu vozidla
  • jak moc jste náročný řidič a jak významnou roli pro vás hrají jízdní vlastnosti
    vozidla
  • částku, kterou jste ochotni a schopni za ojeté auto zaplatit

Jistě, že nebudete kupovat kabriolet, když máte v úmyslu v automobilu vozit děti, psi, rodinné nákupy apod. Na druhou stranu si nebudete kupovat vozidlo s nízkým obsahem motoru, když ho potřebujete pro časté a dlouhé cesty.

Než začnete navštěvovat autorizované prodejny (komisní prodej) a autobazary, pečlivě si projděte nabídku na internetu a udělejte si základní monitoring ceny typu vozidla, pro které jste se rozhodli.

Jak si správně koupit ojeté auto

Na nákup vozu se vydejte s ucelenou představou, jaký typ vozidla a v jaké výbavě ho chcete a se základní znalostí ceny, za kterou je možné daný typ automobilu pořídit.

Také si přečtěte různá diskusní fóra a recenze na vámi vybraný typ automobilu. Rady a poznatky zkušených majitelů vám pomohou s tím, abyste mohli předejít případným komplikacím při pořízení špatného a vadného typu vozidla.

Pokud jste našli vhodné auto a jste si jistí, že si chcete koupit ojeté auto, které jste objevili, ověřte si prodejce, který auto prodává. Základní monitoring na internetu není nikdy na škodu. Můžete se dozvědět řadu důležitých informací, které mohou být pro koupi automobilu zásadní.

Rozhodně nepodceňujte zkušební jízdu. Během ní můžete rozpoznat celou řadu skutečností, které z úst prodejce jistě neuslyšíte. Doporučujeme, abyste si s sebou vzali jako doprovod někoho zkušenějšího, kdo je schopen během krátké prohlídky a zkušební jízdy rozpoznat stav vozidla.

Během zkušební jízdy vyzkoušejte citlivost řadicí páky, stav spojky, zvuk motoru a stav brzd. Prodejce by měl umožnit kompletní prohlídku automobilu včetně prohlídky podvozku nejen vám, ale také například vašemu odbornému doprovodu.

Vzhled ojetého vozu

Důležitý je také vzhled auta – stav laku, škrábance, odřeniny apod. Ten vám mnohé o stavu a minulosti vozidla napoví. Pamatujte, že vzhled, který má vaše vybrané ojeté auto, není zdaleka to nejdůležitější kritérium, které by pro vás mělo být rozhodující. I pod krásnou skořápkou se může schovávat časovaná bomba v podobě poruchového a téměř nepojízdného vozidla.

Stočení tachometru

V České republice je stáčení tachometru problematickou záležitostí – bohužel, je to fakt se kterým musíte počítat, když si chcete koupit ojeté auto. Počítejte tedy s faktem, že více než polovina ojetin nabízená v tuzemských autobazarech má stočený tachometr o desetitisíce, ne-li statisíce kilometrů. Jde o podstatný fakt, který ovlivňuje celkový technický stav vozidla. Bohužel, stáčení tachometru je těžko prokazatelné.

Diagnostiku lze provést u novějších typů vozidel. Počítač vám ukáže všechny obtíže a problémy, které ojeté auto trápí. Jedná se o jednu z nejspolehlivějších metod, jak zjistit potíže a poruchy při autě.

Když si chcete koupit ojeté auto, nezapomeňte na jeho VIN

Přestože jste již rozhodnuti koupit ojeté auto, které jste si vybrali, zkontrolujte si vždy výrobní kód vozidla neboli VIN. Toto číslo bývá vyražené do karosérie nebo umístěné pod čelním sklem. Dále se může nacházet ve spodní části přístrojové desky nebo na podlaze u spolujezdce. Číslo musí být na všech místech shodné a také se musí shodovat s číslem uvedeným v technickém průkazu.

Pokud máte s sebou odborníka, ten dokáže posoudit, zda už nedošlo k manipulaci s výrobními čísly a pokud podezření má, raději od koupě auta upusťte. V budoucnu byste mohli mít z toho docela slušné problémy, a proto se raději takovým pochybným prodejcům a vozidlům zdaleka vyhýbejte.

Tento fakt jako laik poznáte horko těžko. Musíte se zaměřit na stejnost laku ve všech částech karoserie, a pokud najdete výchylky barevných odstínů, je zde velká pravděpodobnost, že ojeté auto bylo rozebrané.

Dále může dopomáhat kontrola lícování spár, původního uchycení jednotlivých karosářských dílů ke skeletu karosérie, stav přední nápravy a pod. Tuto prohlídku dokáže objektivně posoudit pouze odborník nebo zkušený mechanik. Pokud nemáte dostatečné zkušenosti nebo znalosti či zkrátka nemáte vůbec představu, jak máte v takovém případě postupovat, zavolejte si s sebou odborníka nebo zkrátka někoho, kdo tomu skutečně rozumí a ví, co dělat.

Další potřebné doklady k vozidlu

Vyžádejte si další příslušné doklady k vozidlu, jako je například servisní knížka. Dávejte si pozor, i servisní knížky se dnes velmi hojně falšují. Ověřte si, zda jsou údaje v ní uvedené pravdivé a zda se vztahují k předmětnému vozidlu.

Při koupi auta se nerozhodujte příliš rychle. Prodejci procházejí častými školeními a vědí, jak vás přimět k rychlé koupi vozidla. Buďte velmi opatrní a hlavně obezřetní. Pokud kupujete novější vozidlo a prodejce se prokazuje servisní knížkou, zavolejte do centrály obchodního zastoupení pro ČR a vyžádejte si všechny dostupné informace.

Rozhodně nepodléhejte euforii a nátlaku prodejce. Jako každá nemovitost i automobil má svého kupce, a pokud je vám souzeno, tak jistě na vás počká, než si ověříte, že právě ono je pro vás vhodné.