Jak uspět na pracovním pohovoru?

Je dokázáno, že až 90% dojmu si tvoří lidé během prvních 4 minut rozhovoru. To, jaký první dojem uděláte, závisí jen na vás. Rozhodující faktory jsou například nejen váš vzhled, ale hlavně vaše gesta a celkové působení. To, jak vejdete do místnosti, jak podáváte ruku, kdy si sedáte a jakým způsobem odcházíte, tedy může zaručit váš úspěch v případě, že jste se drželi těchto malých rad.

Příjezd

Dbejte o to, abyste vypadali co nejsebevědoměji. Už hned po příchodu na určené místo musíte vzbuzovat dojem, že si věříte a že vám takové situace, kdy nevíte dopředu, co vás čeká, nedělají žádný problém. Pokud se ocitnete někde na recepci a máte možnost si odložit kabát a další věci, které v tuto chvíli určitě nebudete potřebovat, tak to udělejte. Jinak budete působit velmi nemotorně a soustředit se budete na nepodstatné věci. Sebevědomě čekejte, dokud vás nezavolají dovnitř. Sebevědomě znamená, že zůstaňte raději stát, případně si dejte ruce za záda, což je také vhodné a přiměřené gesto. Jakmile uslyšíte své jméno, neváhejte ani chvíli a vykročte ke dveřím. Pokuste se nezaváhat, i když je to nepříjemné a zvláštní – nevědět, kam se vůbec dostanete a koho uvidíte. Směle podejte svou nataženou ruku člověku, který s vámi povede pohovor. Opětujte mu přiměřený stisk a počkejte, aby on rozhodl o jeho délce. Představte se a pozdravte.

Sezení

Dejte si pozor, abyste neseděli osobě, se kterou pohovor probíhá, naproti. Nejlepší je přibližně 45-stupňový úhel. Je to proto, abyste se necítili podřadně či jako člověk, který udělal něco špatného a nyní je “na koberečku”. Ovládejte svou gestikulaci. Mocní, vzdělaní a inteligentní lidé využívají spíše dar řeči a gesta minimalizují. Nejvíce vám pomůže, pokud si budete všímat řeči těla toho druhého a přirozeně se přizpůsobíte. Držte si přiměřený odstup, protože není vhodné se přibližovat k osobě, kterou neznáme, ať už k osobě starší nebo mladší, než jsme my sami.

Odchod

Tak, a máte to konečně za sebou! Klidně si sbalte své dokumenty, odložte je do tašky. Vstaňte ze židle a následně si opět podejte ruce. Pozdravte se a při odchodu dveře zavřete, pokud byly zavřené. Vězte, že během toho, jak odcházíte a nedíváte se, si vás prohlížejí od hlavy k patě. Proto je dobré, aby zejména páni měli vždy čisté boty a dámy, vy se ještě před odchodem ze dveří jednou otočte a usmějte se, aby si pamatovali váš hezký úsměv a ne pozadí, které jim určitě neunikne.