Jak funguje home office – zajímavá čísla ze statistik

Home office se kvůli pandemii koronaviru stal jedním z nejpoužívanějších slovních spojení v roce 2020. Mnozí jsme museli zůstat doma a pracovat odtud, což se zdá jako skvělá věc. Ale skrývá to několik nástrah, ať už jde o zdraví nebo pracovní produktivitu. V kanceláři máme většinou prostředí ergonomicky přizpůsobené, abychom mohli práci vykonávat co nejlépe. Bez negativních vlivů na zdraví, bez vyrušování ap. Doma tyto podmínky ne vždy máme.Zdravý home office

Přesun z kanceláře do domácího prostředí vyžaduje hodně kompromisů a určitá pravidla, na které je třeba myslet. V první řadě potřebujete na práci klid a soustředěnost, což není vždy možné, protože s námi zůstaly doma i děti. V tomto směru to chce opravdu hodně tolerance, vycházet si vstříc a najít správnou míru.

Kvalitní židle

Základem práce v kanceláři i doma je kvalitní židle. V práci ji většinou máme, protože ji zajistí zaměstnavatel, ale doma máme někdy obyčejnou tvrdou židli.
Židle na práci by však měla poskytovat oporu vašemu zádům i pažím. Měli byste mít možnost nastavit výšku, aby byla kolena v pravém úhlu. A také výšku područek. Pokud trávíte na židli většinu dne, zvolte model se synchronní mechanikou, která umožňuje pohyb sedáku i opěradla. Židle se tak stále může přizpůsobovat vašim pohybům.

Správné sezení

V průběhu dne si průběžně kontrolujte správné sezení:

 • uvolněná ramena
 • rovný hřbet
 • nekřížit nohy
 • pravidelně se hýbat

Každou hodinu byste měli vstát a protáhnout se. Udělejte pár dřepů nebo kliků. Protáhněte ruce, jako byste se chtěli dotknout stropu. Točte hlavou.Monitor, klávesnice, myš

Na home office většinou děláme s počítačem a také zde platí jistá pravidla, abyste se rychle neunavili a dokázali pracovat předepsaných osm hodin. Monitor má být ve výšce očí, takže si ho něčím podložte – klidně i tlustými knihami. Vzdálenost monitoru od očí cca 45 až 70 cm, čili přibližně na vzdálenost natažené ruky.
Pokud máte notebook, připojte k němu externí klávesnici a myš, čímž dodržíte danou vzdálenost – poděkují vám nejen oči, ale i páteř.
Ruce mají být opřené vodorovně s deskou stolu, stehna nohou vodorovně s podlahou a chodidla položená na podlaze. Ne překřížené pod židlí, či pod stolem.

Zajímavá fakta a statistiky

Covid-19 velmi výrazně ovlivnil zaměstnavatele i zaměstnance v roce 2020. Možná jste nevěděli, že až 88% organizací na celém světě zavedlo povinnou práci z domu, nebo ji zaměstnancům alespoň doporučilo.
Asi 97% organizací okamžitě zrušilo jakékoliv cestování spojené s prací.

Jak se chováme během home office?

Podle Světového ekonomického fóra má home office na zaměstnance několik vlivů: musí se vypořádat nejen s vyššími nároky na duševní rovnováhu a udržování fyzického zdraví, ale také musí řešit péči o děti / školáky, kteří zůstali doma a výrazně i digitální připravenost domácnosti na práci a učení z domu.

 • Až 46% lidí si rychlé zvyklo, že mohou pracovat v neformálním oblečení a přijali by to i do budoucna.
 • 36% respondentů by potěšilo, kdyby nemuseli docházet do zaměstnání ani po odeznění pandemie. A kdyby si mohli ráno trošku déle pospat, případně si poležet i během dne.
 • 18% lidí oceňuje, že má na home office během dne více času na hraní počítačových her.
 • 16% pracujících z domu si oblíbilo dovoz jídla až k prahu jejich bytu či domu.
 • 8% respondentů uvítalo, že se nemusí tak často sprchovat, jako když chodívali do kanceláře.

Co děláme během home office?

Inu, nejen pracujeme, ale věnujeme se mnoha jiným činnostem, které s profesí nijak nesouvisí. V tomto směru je důležitá osobní zodpovědnost a poctivost každého pracovníka, nakolik se věnuje pracovním záležitostem. Zaměstnavatel dokáže jen minimálně kontrolovat, kolik času věnuje práci a kolik zábavě, ačkoli je v dané chvíli placený za práci.

Společnost Kaspersky udělala celosvětový průzkum mezi pracovníky z domu a vyšla i tato zajímavá čísla:

 • 23% lidí se dívá během práce z domova mnohem více televizi, konkrétně seriály na Netflix.
 • 27% respondentů pracovalo během home office mnohem více na zahrádce nebo kolem domu.
 • 11% lidí pracovalo nahých nebo s minimem oblečení na sobě.
 • 36% home office pracovníků využili možnost déle si pospat i během pracovního dne.

Home office a finance

Jsou k dispozici i zajímavé statistiky ohledně financí a výhod home office pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Zaměstnanci na home office mohou údajně ušetřit více než 5 000 dolarů ročně, což jsou náklady zejména na dopravu do zaměstnání, stravu ap.
Lidé, kteří pracují na dálku, údajně vydělávají více v průměru až o 4 000 dolarů ročně.
Přitom firmy, které pošlou své zaměstnance na home office, mohou podle statistik ročně ušetřit až 11 000 dolarů na zaměstnance.
A ještě jedno číslo – americké společnosti, které umožnily práci z domu, zaznamenali až 25-procentní pokles fluktuace zaměstnanců.

Home office a další zajímavá fakta

 • 55% podniků na celém světě dnes poskytuje určitou možnost pracovat z domova.
 • 77% “domácích” zaměstnanců uvedlo, že jsou doma produktivnější a třetina dodává, že pravidelné přestávky vedou k lepší produktivitě.
 • 20% pracovníků na home office pociťuje mnohem větší překážky v komunikaci.
 • 54% IT pracovníků si myslí, že lidé pracující z domu představují větší bezpečnostní riziko.
 • 80% home office pracovníků zažívá menší pracovní stres a téměř tolik cítí i méně rozptylování než v kanceláři.