Jak umí tmavé barvy zútulnit interiér?

Přestože na perfektně nastajlovaných fotografiích kdesi v časopisech o bydlení se nám náramně líbí, sami nemáme odvahu do toho skočit. Řeč je o tmavých barvách na stěnách, doplňcích nebo na nábytku. Jelikož panuje názor, že opticky prostor zmenšují, máme před nimi jakýsi respekt.

Nebojte se experimentovat s tmavou barvou

V první řadě je třeba si uvědomit, že při troše vkusu a představivosti se může každá domácnost přeměnit na opravdu zajímavé prostory. Kdo nemá rád fádnost a přílišnou uhlazenost, rozhodne se zakomponovat do svého interiéru tmavé barvy. Právě ony mají schopnost zútulnit místnost na počkání. Tmavé tapety, koberce nebo závěsy, ale klidně i nábytek. V kombinaci s hřejivými materiály nebo světlejšími a romantičtějšími prvky dokáží spolu ladit a harmonizovat. Nezapomeňte ani na zrcadla, která vše zjemní a přidají šarm a eleganci.

Malé místnosti se nezmenší 

Pokud vaše pokoje nejsou příliš velké rozlohou, ale toužíte po tom, aby byly velkolepé svým stylem, neměli byste se bát použít i tmavé odstíny. Tmavozelená, bordó, tmavomodrá nebo dokonce i černá – nemusí na stěně vypadat jako v jakémsi domě smutku. Právě naopak! Když si k nim zvolíte stylový a pestrý nábytek či doplňky, vytvoříte na pohled útulné hnízdečko, které vás v létě ochrání ještě více před návalem slunce a světla a během podzimu nebo sychravých dní zas zahalí do atmosféry volající po svíčkách a teplé měkké dece.

Pozor na osvětlení

U tmavých stěn a dekorací si dávejte pozor na vhodně zvolené osvětlení, abyste se zejména večer necítili jako v jeskyni. Nejlepší, co můžete udělat, je rozmístit svítidla do celého prostoru. I lampa je přeci kus nábytku, která umí prostor ještě více dotvořit a zaplní prázdná, ale hlavně tmavá místa.

Malujte na tmavo vždy stěny, které jsou vedle sebe

Ne stěny naproti sobě, protože se budete cítit, jakoby vás měly utlačovat. Nejideálnější je vymalovat dvě stěny u sebe, obzvláště tu, kde se nachází okno, protože odtud proudí nejvíce světla. Dopřejte si změnu a nebojte se experimentů.