Jak umělé osvětlení ovlivňuje naši únavu?

Zamýšleli jste se už někdy nad tím, proč se i v pohodlí domova cítíme tak často unavení? Co to způsobuje a dokážeme se před ní vůbec ubránit? Existuje návod, jak ji porazit? Vědci zjistili, že za všechno může umělé osvětlení!

Kdysi versus dnes

V dnešní době už moc nepřemýšlíme nad tím, jaké to bylo v minulosti a jak dokázali naši předkové snášet útrapy všedních dní. Jak je vůbec možné, že toho tolik stíhali a vedle toho všeho měli ještě i čas sami na sebe a na své rodiny? Lidé mají za sebou obrovské pokroky! Už i v dobách, kdy nebyly takové možnosti i vymoženosti jako teď, nám všem ukázali, že vše se dá, když se chce. Když je vůle, chuť i disciplína, dají se měnit dějiny.

Nicméně v minulosti byli naši předkové ochuzeni o množství elektroniky. Řídili se sluncem – když ráno vyšlo, tak vstali a když večer zapadlo, odebrali se do postelí. Dostatek spánku i odpočinku jim zajistilo pevné zdraví a také mnoho energie. Když potřebovali světlo, zapálili si svíčky.

Dnes máme k dispozici elektrickou energii 24 hodin denně, nonstop. Dá se říci, že se uměle povzbuzujeme k činnosti. Zejména večer, kdy je již náš organismus přirozeně nastaven k odpočívání. Je smutné, že se z nás stali jakési stroje, které “musí” všechno stihnout.

S jídlem opatrně!

Je pravda, že velký podíl při únavě hraje i naše strava. Pokud je pestrá, to znamená, že jíme dostatek ovoce, zeleniny a omezujeme přísun rafinovaného cukru či masa – cítíme se fantasticky a jsme plní sil. I dodržení pitného režimu nám dopomáhá k lepšímu pocitu, dokonce urychluje náš metabolismus. Čím více vody přijímáme, tím mladší a zdravější vypadáme. Není vůbec pravda, že když chceme mít energii, tak musíme často jíst. Dospělému člověku stačí tři jídla denně. Proces trávení totiž vyčerpává naše tělo, a to způsobuje další pocity únavy. Čím lehčí stravu přijímáme, tím větší energie v nás roste.

Myšlenky vyčerpávají?

Nejen z jídla žije člověk. Divíte se? Vždyť i my jsme energie. Energie, která se dobíjí už jen pouhým dýcháním. Dobíjí nás i slunce, ale rovněž ostatní lidé. Také nás dobíjí zem, po které kráčíme a voda, kterou přijímáme. Je to dokonale promyšlený systém. Když zatěžujeme svou mysl množstvím myšlenek, obíráme se o energii ještě rychleji. Čím méně myšlenek nám proudí hlavou, tím lépe se cítíme a o to víc zvládneme.