Jak udržovat rodinné vztahy, když si nerozumíme?

Rodinu si člověk nevybírá. I když k naší rodině cítíme velké pouto, nemusí to vždy znamenat soulad a harmonii. Často se stává, že sdílíme domácnost s někým, s kým bychom se za normálních okolností vůbec nebavili, protože bychom si neměli co říct. Mnohem horší je, když se rodinné vztahy zcela poškodí. Rozbitý hrnek už ani po slepení nebude vypadat jako nový. Stejně tak rodina se už nikdy nedá úplně dohromady. Proto je dobré harmonii udržovat průběžně a předcházet konfliktům. Jak na správné rodinné vztahy?
Metody, jak udržovat rodinné vztahy

Dělejte kompromisy

Jako v práci nebo ve škole, všude musí docházet ke kompromisům. Proč by tedy rodina měla být výjimkou? Nelze tvrdohlavě stát si za svým. Takovým chováním si rodinu v lepším případě rozhádáte, v horším zanecháte v rodinných vztazích velké trhliny.

Hledejte společná témata

I když vás nezajímají babiččiny historky, kdo z vesnice zemřel, kdo se oženil, komu se narodil syn, stejně jako vyprávění strýce o nových autech nebo vytahování se před bratrem, že už mám auto a byt a co máte vy… i přesto si to vyslechněte a snažte se druhého pochopit.

Není to snadné. Zvlášť, když někteří se o to, aby vám porozuměli, vůbec nesnaží. Své příbuzné si nevybíráme. Ale takovým chováním rozhodně nic nezkazíte a třeba i oni to jednou pochopí.

Pomáhejte si

Pokud vás někdo z rodiny o něco požádá, považuje se za slušné a vhodné mu pomoci, a to zdarma. Nezáleží na tom, jestli je to bratranec, jehož ze srdce nesnášíte, protože si vždycky všechno vyplakal. Jsme přece jedna rodina!

Je však smutné, že někteří lidé zkasírují své příbuzné za své služby ještě mnohonásobně více než běžné zákazníky.

Neprovokujte

Stejně jako vám není příjemné, když se váš bratr před vámi vytahuje, což už si všechno koupil, tak není jemu příjemné, když slyší, které cizí země jste již navštívili nebo kolika jazyky mluvíte.

Každý jsme jiný a každý máme jiné priority, nemá smysl se navzájem provokovat a vyvolávat spory. Spíše je lepší vždy udělat krok vpřed k lepší komunikaci a harmonii.
Nehádejte se

Když už jsou rodinné vztahy vystaveny zatěžkávací zkoušce a váš příbuzný se do vás naváží, nenechte se vyprovokovat. Hádky jsou zbytečné a když už vypuknou, často si vmetete do očí i to, co se stalo před mnoha lety.

Takové hádky mohou znamenat na dlouhou dobu konec veškeré rodinné harmonii. A často to začíná právě u úplných maličkostí.