Jak je pro děti nebezpečné sezení u počítače a sociálních sítí?

Je přirozené, že děti dnes tráví čas i na mobilech, tabletech a na počítačích. Obrovská nabídka různých aplikací, například Vine, sociální sítě jako TikTok, Instagram, Snapchat, Facebook. Videa na Youtube, zprávy přes Viber a WhatsApp. Možností je mnoho a kdo není na síti, odsouvá se stranou od hlavního proudu.



Takže je v pořádku, pokud jsou děti online… ale za určitých podmínek, které by měli ohlídat zejména rodiče. Jedna z nejdůležitějších věcí je čas, který tráví mladí na netu. Nejednou jsou to doslova hodiny denně a to podle odborníků způsobuje dětem a mladým mnohé fyzické i psychické problémy. V čem všem nám tedy škodí, pokud trávíme příliš mnoho času na mobilu, počítači či tabletu?

Hodně času na mobilu

Je snadné ztratit pojem o čase na appce TikTok, která se stala fenoménem už i u nás. Kratičká videa, kterými listujete, nabalují se a vy ani nevíte, že uběhla hodina, či dvě.
Tolik času na netu však škodí dětem, i teenagerům. Už po půlhodině na počítači přichází na dítě únava, otupělost, ztrácí koncentraci a často bývá mrzuté a podrážděné. K tomu se postupně nabalují poruchy verbální komunikace, preferování izolace, aby měly čas být online a následně problémy se spánkem.

Přitom podle průzkumu Výzkumného ústavu dětské psychologie a patopsychologie z roku 2018 tráví více než polovina dětí na internetu 4 až 6 hodin denně! Jde o počítač, tablet, mobil a různé herní konzole. A to je příliš, což si musí vysledovat zejména rodiče.

Fyzické i psychické problémy

Pokud děti a mladí tráví příliš mnoho času na mobilu, počítači nebo tabletu, odrazí se to později v různých oblastech zdraví:

  • dlouhé nesprávné sezení způsobuje špatné držení těla a bolesti páteře způsobené permanentním tlakem na meziobratlové ploténky; to může způsobovat velké problémy v dospělosti
  • syndrom karpálního tunelu v důsledku opakování pohybu, např. posouvání počítačové myši nebo psaní na klávesnici
  • deformování prstů nebo úbytek svalové hmoty
  • oční problémy – syndrom suchého oka, pálení očí, protože ty jsou nedostatečně omývány slzami
  • bolest hlavy jako důsledek únavy očí, ale i jako důsledek nevhodného sezení, když jsou přetížená ramena a krk. Napětí těchto svalových partií může být později spouštěčem migrenózních záchvatů
  • poruchy soustředění, verbální komunikace a spánku
  • nedostatek pohybu a nízký energetický výdej zvyšuje riziko nárůstu obezity
  • poruchy výživy – dítě či teenager buď stravování zanedbává, čímž vzniká deficit důležitých základních a ochranných nutrientů. Nebo se u počítače nekontrolovaně přejídá (podle odborníků je stále častější konzumace jídel rychlého občerstvení, slané či sladké pochutiny ap.)
  • závislost na netu způsobuje i mnohé psychické problémy, které zpočátku nevnímáme, připisujeme je pubertě nebo je bereme na lehkou váhu. Dítěti se snižuje sebedůvěra, nemá už takové cíle, jako kdysi a polevuje ve více oblastech.
  • děti, které tráví příliš mnoho času na mobilu a celkově internetu jsou emotivnějšílabilnější a impulzivnější. Když je “odtrhnete” od jejich online aktivit (zakážete hry, zrušíte účet na sociální síti ap.), dostává se do afektu a může ohrozit nejen sebe, ale i své okolí



Co dělat a jak pomoci?

Nejhorší je, pokud internetu a sociálním sítím podlehli i rodiče. To, že jejich dítě tráví na netu příliš mnoho času, nejednou ani nevnímají a berou to jako přirozený vývoj. Chtějí mu dopřát, nezakazovat. V tomto směru má však rodič nezastupitelnou roli a musí umět zkontrolovat své dítě, které ještě nezná míru a často ani výše zmíněná rizika. Musí se stanovit přesná pravidla a dodržovat je.

Pokud vám “internetová závislost” dětí přeroste přes hlavu, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. A hlavně neváhejte a nestyďte se. Existuje mnoho pracovišť, kde vám pomohou. Odborníci tam rodičům poradí v oblasti výchovy, ochrany zdraví a emocí jejich i dětí. A takových organizací je několik, stačí si najít tu správnou.