Jak udělat domácí sirup proti kašli?

V podzimních měsících se mnozí z nás tradičně potýkají s nepříjemným kašlem. Na jeho odstranění je nápomocný sirup proti kašli. Ale pomáhají i nejrůznější jiné léky z lékáren, a také domácí recepty. V tomto článku se dozvíte, jak si jednoduše a rychle udělat sirupy proti kašli, které jsou velmi účinné a zároveň i lahodné. Představíme si čtyři nejoblíbenější.

Tymiánový sirup proti kašli

Tymián obecný je rostlinou, která se používá nejen jako účinná bylinka proti kašli, ale také při dalších onemocněních dýchacích cest. Je to dáno tím, že funguje doslova jako přírodní antibiotikum.

Co budete na výrobu potřebovat:

  • 10 g sušeného tymiánu
  • 250 ml vody
  • 200 g krystalového cukru

Postup přípravy:

Pokud nemáte k dispozici vlastnoručně nasušených tymián, není problém ho dnes koupit balený v obchodech. V rámci přípravy si nejprve do kastrůlku nalijte vodu. Do ní vsypte cukr a nechte povařit zhruba 15 – 20 minut. Potom rendlík sejměte ze sporáku a přidejte sušený tymián. Nechte ho ve vodě vyluhovat, dokud směs úplně nevychladne. Potom sirup přelijte do zavařovací sklenice a pečlivě uzavřete.

Použití sirupu:

Tymiánový sirup je při kašli či nachlazení vhodné používat 5x denně (před jídlem nebo po jídle). Vždy postačí jedna čajová lžička.

Jitrocelový sirup proti kašli

O léčivých účincích jitrocele kopinatého se toho už zde popsalo mnoho. Mimo jiné je díky vysokému obsahu vitamínů ( hlavně vitamínu C ) ideální právě ve chvíli, kdy trpíte záchvaty kašle.

Co budete na výrobu potřebovat:

  • listy jitrocele
  • krystalový cukr

Postup přípravy:

Čerstvé lístky jitrocele natrhejte na drobnější kousky a naskládejte do připravené čisté uzavíratelné zavařovací sklenice. Poté, co navršíte jitrocel do výšky asi 1 cm, posypte ho cukrem. Jako alternativu k cukru je možné použít med. Vše opakujte, dokud nedojdete k úplnému naplnění sklenice. Tu pak uzavřete a nechte přibližně 10 dní na teplém a suchém místě. Potom tekutinu sceďte a slijte do menší uzavíratelné skleničky.
Použití sirupu:

Použití je stejné jako v případě tymiánového sirupu, tedy po jedné lžičce 5x denně.

Medový sirup proti kašli

Zdaleka nejjednodušším receptem, který vám pomůže v boji proti kašli, je medový sirup. Jeho příprava je extrémně rychlá a jednoduchá.

Co budete na výrobu potřebovat:

  • med
  • citron

Postup přípravy:

Do misky si dejte několik lžic medu. Pak už jen stačí přidat šťávu z vytlačeného citronu. Vše důkladně promíchejte a máte hotovo.

Smrkový sirup proti kašli

K přípravě tohoto sirupu musíte zajet do lesa. Potřebujete totiž nasbírat mladé smrkové výhonky, které jsou základem receptu. A proč právě smrkové výhonky? Možná netušíte, že obsahují významné množství vitaminu C, jehož zvýšené množství je vhodné do organismu dostat při onemocněních typu kašle či nachlazení.

Co budete na výrobu potřebovat:

  • smrkové výhonky
  • krystalový cukr
  • citron

Postup přípravy:

Výhonky ze smrku nejprve důkladně omyjte vodou. Při sklizni je vhodné se zaměřit na smrčky, které jsou mimo civilizaci, a hlavně daleko od silnic.

Do čisté uzavíratelné sklenice vložte vrstvu umytých výhonků, kterou následně zasypte cukrem a polijte čerstvou citronovou šťávou. Vše opakujte až do naplnění sklenice. Tu pak nechte po dobu cca 14 dní na suchém a teplém místě. Potom směs sceďte a nalijte do menší skleničky. Skladování provádějte na chladném místě.

Použití sirupu:

K léčbě kašle vám stačí 1 lžíce denně, ideálně hned ráno. Můžete jej použít i jako přísadu do ranního čaje. Nahradí obyčejný cukr nebo med.