Jak správně upevnit autosedačku?

Dětská autosedačka je nejdůležitějším bezpečnostním prvkem, který chrání dítě během jízdy ve vozidle. Osvěta udělala své a dnes už téměř každý rodič ví, že dítě musí sedět v autosedačce, která přísluší jeho věku, váze a výšce. Velký důraz se klade na to, jak správně připoutat dítě v autosedačce, ale častokrát se zapomíná, že velmi důležité je i to, jak správně upevnit autosedačku ve vozidle.

Způsob, jakým se autosedačka v autě upevňuje, se liší v závislosti na kategorii autosedačky, umístění ve vozidle, vybavenosti samotné autosedačky a také na tom, jakou normu autosedačka splňuje (ECE R44 / 04 nebo ECE R129). Pokud jste si dali s výběrem kvalitní autosedačky skutečně záležet, umístěte ji správně, neboť jen tak může splňovat svou funkčnost a poskytovat maximální ochranu v případě kolize automobilů.




Co byste měli vědět?

  1. Před první instalací autosedačky do vozidla si pečlivě přečtěte přiložený návod k použití, dodržujte pokyny na štítcích autosedačky a pokud máte pochybnosti, zobrazte si instruktážní videa na internetu, nebo se svými otázkami kontaktujte výrobce (distributora).
  2. Autosedačka by měla být v autě připevněna, i když v ní dítě nesedí. Volně položená by vás při havárii mohla zranit.
  3. Nejbezpečnější místo ve vozidle je střední zadní sedadlo.
  4. Dobře upevněna dětská autosedačka se na sedadle nehýbe.

Jaké odlišnosti mají jednotlivé kategorie?

Kategorie 0+ – pro děti od 0-13 kg

Skořepinová autosedačka (známá jako “vajíčko”) se musí umisťovat proti směru jízdy, dokud dítě nedosáhne hmotnosti 9 kg.

Pokud splňuje normu ECE R44 / 04, stabilně se položí na sedadlo a přes jasně označené vodiče se provede tříbodový bezpečnostní pás, který se musí maximálně dotáhnout, aby se vajíčko v dané pozici nehýbalo nebo nenaklánělo.

Nejlepší autosedačky z posledních let již splňují normu ECE R129 a jejich součástí je tedy i základna s ISOFIX. Isofix konektory se zachytí přímo do konstrukce sedadla, pevně se propojí s vozidlem a vajíčko se pouze “naklikne” do základny. Není třeba fixování bezpečnostním pásem. Nezapomeňte aktivovat boční ochranu autosedačky, která pohlcuje energii při bočním nárazu.

Dítě je v obou případech připoutané vlastním bezpečnostním systémem autosedačky. Vajíčko můžete přepravovat i na místě spolujezdce. Je však důležité, abyste předtím vypnuli airbag.




Kategorie I – pro děti od 9-18 kg

I v této skupině najdete různé způsoby usazení autosedačky do vozidla – s Isofixem nebo bez něj, kdy bezpečnostní pás vedete zpoza sedací části a je důležité ho zachytit přes všechny bezpečnostní pojistky. Toto mnoho rodičů ignoruje a ramenní pás (častokrát i pokroucený) zachytí nedbale. Sedací část se pak při kolizi může překlopit dopředu.

V současnosti jsou na trhu autosedačky, které již mohou být proti směru jízdy otočené mnohem déle. Mají inovativně navrženy základny s Isofixem, a tak v ní má dostatek prostoru pro nohy i 3leté dítě. Testy autosedaček totiž jasně dokázaly, že při umístění autosedačky v protisměru jízdy se riziko zranění dítěte snižuje až o 95%.

Kategorie II / III – pro děti od 15-36 kg

Poslední hlavní kategorie má nejjednodušší instalaci – pokud je autosedačka vybavena Isofix konektory, jednoduše ji napojíte na konstrukci sedadla a dítě pevně připoutáte ramenním pásem. Pokud Isofix nemá, upevňujete autosedačku spolu s dítětem ramenním pásem. Ramenní pás musí být napnutý, veden přes označené vodiče a neměl by se v žádném místě přetáčet.

Kvalitní autosedačky jsou vybaveny sklopným Isofix systémem, což znamená, že mají univerzální použití do téměř všech typů aut.