Jak správně skladovat pneumatiky? Na toto si dejte pozor

Přichází jaro a s ním i výměna pneumatik. Pokud nemáte celoroční, určitě jste už zimní pneumatiky měnili za letní, případně se je měnit teprve chystáte. Výměnu si zabezpečíte sami, případně vám ji rádi udělají v autoservisu. Ale co s pneumatikami? Věděli jste, že při nesprávném skladování vám vydrží kratší dobu, než by mohly? Rovněž je můžete poškodit.

Jak pneumatiky správně skladovat

Patříte i vy mezi řidiče, kteří své pneumatiky skladují v garáži či v suterénu? Na to, abyste je do další sezóny udrželi v co nejlepším stavu a nepoškozené, je třeba je skladovat správně. Připravili jsme pro vás několik rad, jak uskladnit pneumatiky tak, aby si zachovaly své jízdní vlastnosti a výborný stav.
Začneme přípravou na uskladnění pneumatik

Je jedno, zda skladujete zimní nebo letní pneumatiky. Postup je v tomto případě stejný. Všechny pneumatiky je vhodné umýt, abychom předešli mechanickému či chemickému poškození, které může nastat, pokud se na pneumatikách bude po dobu několika měsíců nacházet olej, benzín, různá rozpouštědla či kamínky. Všechny tyto věci mají na pneumatiky, případně disky, negativní vliv a mohou nepříznivě ovlivnit jejich stav.

Mytí pneumatik

Při mytí pneumatik máte dvě možnosti. Buď použijete čistou vodu nebo ji zkombinujete s auto šamponem. V případě, že je budete mýt se šamponem, je vhodné, abyste z nich smyli veškerou pěnu.

Mytí pneumatik má ještě další význam. Na čistých pneumatikách je lépe vidět, zda nejsou poškozené. Po umytí je tedy dobré pneumatiky prohlédnout a zbavit je ještě případných kamínků zaražených do pneumatik. Na prodloužení jejich životnosti a zakonzervování můžete použít automobilové přípravky.

Skladování pneumatik

Není jedno, na jakém místě necháte své pneumatiky odpočívat do další sezóny. Pokud je chcete udržet v dobrém stavu, je třeba jim na skladování poskytnout vhodné podmínky. Jaké to jsou?

Nejlepší, co pro ně můžete udělat, je skladovat je při teplotě od -5 do +5 ° C, tedy v chladné místnosti. Vhodné je, abyste se vyhnuli přímému slunečnímu záření, které by mohlo pneumatiky rozpálit a následně poškodit.

Skladujete pneumatiky s disky? Je totiž rozdíl, zda si je necháváte s disky nebo bez nich. Při skladování pneumatik bez disků je lepší jejich polohu jednou za čas měnit, případně je zavěsit na stojan.

Pneumatiky, které skladujete s disky, mají výhodu v tom, že je můžete poskládat na sebe. Abyste však předešli případnému tření, je vhodné vložit mezi jednotlivé pneumatiky kus látky nebo kartonu. Zajistíte si tak, že se vám o sebe disky nebudou třít a nevzniknou na nich škrábance.
Když nejsou prostory

Nemáte doma prostor na úschovu svých pneumatik? Většina autoservisů nabízí doplňkové služby, jako je i uchovávání pneumatik a disků. V autoservisu vám řeknou, jak se správně skladují pneumatiky a disky a pokud budete chtít, za poplatek si je u nich můžete na sezónu uschovat.

Pneumatiky tak budou v dobrých rukou a zachovají se v dobrém stavu. Zeptejte se v nejbližším autoservisu, zda takové služby nabízejí a sami se už rozhodnete, zda se vám tato služba vyplatí, nebo si najdete prostor sami. Díky našim radám by to nemělo být těžké.

Ať už si pneumatiky skladujete sami nebo využíváte služby autoservisu, ať už je skladujete s disky nebo bez, jedno je jisté. Správným skladováním zajistíte, že si vaše pneumatiky zachovají své vlastnosti delší dobu a vydrží vám ve výborném stavu ještě několik let.