Jak správně cvičit psa?

Pokud chováte psa, jistě chcete, aby vás poslouchal a bral vás jako pána. Poslušnosti dosáhnete správně vedeným výcvikem. Ten se nevyplatí podceňovat, výchova psa může mnohokrát připomínat výchovu dítěte. Obrňte se pořádnou dávkou trpělivosti, naše rady v článku “Jak správně cvičit psa” vám ve výcviku pomohou.

Postup, jak správně cvičit psa

Základy výcviku

Zpočátku je velmi důležité, aby vás pes vnímal a reagoval na vaše přivolání. Opakujte mu jeho jméno stále dokola a měňte polohu hlasu. Pes musí umět rozpoznat, kdy ho voláte, chválíte nebo se na něj zlobíte. Pokud budete při přivolaní, chválení nebo kárání na psa mluvit stále stejným tónem hlasu, pes nebude schopen rozpoznat, kdy něco udělal správně nebo špatně.
Nevzdávejte trénink “přivolání psa”, pokud vás pes nevnímá a zajímá se o vše kolem, jen ne o vás. V této chvíli začíná výcvik psa připomínat výchovu dítěte. Musíte na sebe upoutat jeho pozornost. V praxi to znamená, že kolem psa běhejte, výskejte, snažte se na něj mluvit vyšším tónem. V určitých situacích si budete připadat jako blázni, ale věřte nám, funguje to.

Průběh výcviku

Pokud jdete cvičit psa poprvé, nezapomeňte na důsledné odměňování při správném provedení povelu. Pes kladně reaguje na systém odměn, zvláště pokud jde o psí pamlsky. Nejvděčnějším pamlskem pro výcvik jsou obyčejné dětské piškoty, pro které je pes schopen udělat téměř cokoli.

Pochvala je při výcviku to nejdůležitější, je to hlavní motivace, proč se pes snaží. Chce se vám zavděčit a dík mu dáváte najevo právě pochvalou a pamlskem. Pokud psa chválíte, změňte tón hlasu a dejte mu najevo, že vám udělal obrovskou radost.

Jak dlouho máme cvičit psa?

Výcvik psa je úspěšný a efektivní pouze tehdy, pokud je veden řádně a hlavně pravidelně. Pravidelnost nelze jednoznačně určit. Interval výcviku se u každého plemene a psího jedince liší. Někteří jedinci jsou velmi bystří, některým to naopak déle trvá.
Výcvik se také liší od povahy psa. U loveckých plemen je výcvik mnohem těžší a náročnější, zatímco u ovčáckých plemen je výcvik méně náročný, protože pes má v sobě pudově zakořeněnou poslušnost vůči svému pánovi.

Cvičiště pro psy

Pokud máte psa a jste začátečník, doporučujeme, abyste se obrátili na profesionálního cvičitele. V každém větším městě existuje cvičiště pro psy, kde výcvikové kurzy vedou zkušení lektoři. Oni vám odborně pomohou cvičit psa.

Výcvikové kurzy nejsou finančně náročné. Během základního výcviku byste měli psa naučit přivolání, základní povely poslušnosti, stav odložení. Stejně by měl pes přejít socializací a naučit se chovat a vycházet s cizími psy. Výcvik totiž probíhá ve skupinách, kde je 8 – 10 psů. Při výcviku pejska vám přejeme hodně trpělivosti a štěstí!