Jak léčit nejčastější nemoci akvarijních rybiček?

Pokud jste začátečníci a nevíte si rady s vaší novou vášní, tento článek se vám možná bude hodit. Kdo si myslí, že péče o rybičky je minimální a bezproblémová, je na velkém omylu. Ačkoli jsou malé a zdánlivě nenáročné, i toto hobby má svá úskalí.

Paraziti v akváriu?

Ano, i v akváriích se mohou nacházet paraziti, houby či plísně. Pokud zaznamenáte netypické příznaky na svých rybičkách, pravděpodobně se jedná o vážný zdravotní problém. Většinou to souvisí s plaváním, s ploutvemi, s velkým bříškem, očima a se žábrami. Nejčastěji pomůže výměna vody, dokonalé pročištění celého akvária a výměna štěrku / drti / substrátu, dezinfekce ostatních komponentů a správné nasazení léčby. U tohoto kroku však buďte opatrní, protože některé živé rostliny nesnesou určitá léčiva, která v případě potřeby bude nutné aplikovat do vody.

Řešení, aby byly v pohodě

Je dobré vědět, jaká teplota vody je pro rybičky v akváriu nejideálnější. Někdy nemoc pomine i tehdy, když se mírně navýší na 28 až 30 stupňů Celsia. V případě napadení plísněmi se doporučuje rybičky vykoupat na půl hodinu v oddělené nádobě v solném roztoku (1 lžička / 1 litr vody). Výborné jsou pro tento čas i léčiva na posílení imunity a další potřebné léky, aby se z toho vaši miláčci co nejdříve dostali.

Pokud je trápí bříška – vodnatelnost břišní, existuje speciální léčivo s názvem nifurpirinol, které se musí podávat po dobu několika dní. Zde rovněž pomůže koupel v solném roztoku.

Hniloba ploutví se často vyskytuje tehdy, pokud hladina dusitanů ve vodě překročí určitou nežádoucí hranici. To lze velmi snadno zjistit pomocí speciálního testu na vodu. Pokud se špatná čísla potvrdí, stačí vodu vyměnit nebo alespoň její část. Dále je třeba postupovat přesně tak, jako v předešlých případech.

Ozdoba vašeho domova

Akvária jsou ozdobou každého obývacího pokoje, jídelny i dětského či studentského pokoje. Jenže pouze ty správně udržované, pěkné a čisté jsou skutečnou atrakcí a radostí. Pohled na zdravé a vitální rybičky, které dovádějí ve vodě, je uklidňující a přináší spoustu příjemných zážitků.