Jak si vybrat osobní váhu?

Osobní váha je velmi důležitá, pokud chcete mít své tělo pod kontrolou. Váha ovlivňuje naši vitalitu a zdraví, a v jistém ohledu představuje i náš životní styl. Aby byla vaše váha vskutku pod kontrolou, je třeba vlastnit kvalitní osobní váhu. Na trhu však najdete mnoho typů vah, značek a designů. Může se tedy zdát, že výběr spolehlivé osobní váhy není vůbec jednoduchý. Než si osobní váhu vyberete v obchodě, pečlivě si přečtěte tyto rady.

Co je třeba vědět, pokud si chcete vybrat osobní váhu:

  • Jakou by měla mít váha nosnost
  • Kolik chcete do váhy investovat peněz

Přesnost

V první řadě ji vybírejte podle toho, jak moc chcete, aby osobní váha byla přesná. Zní to trochu jako vtip, ale typy a ceny osobních vah se liší právě přesností vážení. Na výběr máte z vah klasických mechanických, digitálních mechanických, digitálních čtyřbodových, digitálních víceúčelových a digitálních jednobodových.
Mechanické váhy jsou nejlevnější osobní váhy, ale jejich rozptyl se pohybuje okolo tří kilo, a proto prozrazují pouze orientační váhu. Digitální váhy s mechanickým jádrem nabízejí moderní design, disponují však mechanickým způsobem vážení, a proto jsou stejně nepřesné.

Digitální čtyřbodové jsou nejpřesnějšími váhami, obvykle je také doprovází i pěkný design. Digitální jednobodová osobní váha je velmi přesná a navíc má obvykle i velkou nosnost.

Nosnost

Osobní váhu volte podle nosnosti. Některé váhy mají maximum okolo 120 kilogramů, ale existují i takové váhy, které jsou schopny zvážit až 160 kilogramů. Budete se na osobní váze vážit jen vy, nebo i váš partner?

Ostatní funkce

Chcete znát pouze svoji váhu, nebo máte zájem mít přehled i o obsahu tuku, vody a svaloviny v těle? Pokud toho chcete vědět víc, kupte si digitální víceúčelovou váhu, která to dokáže.

Víceúčelové váhy mají v sobě zabudovaný malý počítač, který na základě vámi zadaných hodnot, jako výška, pohlaví, věk a aktuální naměřená hmotnost dokáže vypočítat procento tuku v těle.

K měření dojde s pomocí vydání bezbolestného elektrického impulsu.

Pozor však, tato váha není vhodná pro lidi s implantovanými elektrickými přístroji (kardiostimulátor), protože je může poškodit.
Toto vážení je rychlé a velmi přesné. Správná hodnota množství tuku v těle se u žen pohybuje v rozmezí 18 – 28% a u mužů 10 – 20%. Podobně tyto váhy měří i vodu v těle (u žen 55 – 60% s normální váhou a u mužů pak okolo 60%).

Nadstandardní funkce

Některé typy vah mají i další nadstandardní funkce, jako měření kostní a svalové hmoty, vyhodnocení BMI a následné vypočítání doporučeného energetického příjmu v kaloriích (na podkladě získaných informací).

Design

Jistě oceníte, když vaše osobní váha bude mít takový design, který se bude hodit například do koupelny. Na výběr nyní máte nejen plastové a kovové váhy, ale také skleněné váhy s různým dekorem (záleží jen na vás, čemu dáte přednost). Osobní váhu tak můžete sladit s místem, kde ji budete mít uloženou.

Cena

Osobní váha se rovněž vybírá podle ceny. Při výběru váhy podle ceny však berte v úvahu, že nejlevnější jsou právě ty nejméně přesné váhy. Ty nejlevnější mechanické váhy můžete koupit již za necelých 250 korun, avšak pokud chcete skutečnou přesnost, volte digitální váhy, které však stojí již okolo 700 korun.

Pokud chcete mít opravdu přehled a rozhodnete se pro víceúčelové váhy, nemusíte se bát nějaké závratné ceny, i tyto důmyslné osobní váhy máte možnost získat za zajímavou cenu.