Jak si vybrat nové auto?

Koupě auta je zásadním okamžikem pro každého z nás. Ať už jde o koupi prvního vozidla nebo jen obměnu ojetého za nové auto, vždy tomu předchází důkladný výběr a zvažování. Přece jen si auto nekupujeme každý den. Navíc typem automobilu, kterým jezdíme, částečně vyjadřujeme svůj životní styl.

Nové auto a jeho typ

Při výběru auta musíme dbát na to, abychom důkladně promysleli, na jaké účely budeme vozidlo využívat. Pokud jste aktivní člověk, který rád sportuje, určitě pro vás nebudou vhodné typy sedan a kabriolet.
Naopak vhodnými kandidáty budou varianty kombi, MPV a SUV. Kdy MPV myslíme více kapacitní osobní automobil a SUV terénní automobil neboli jeep.

Nové auto nebo staré

Samozřejmě, že z této rovnice vychází jako vítěz nové auto. Pokud budete uvažovat z pohledu vašich finančních možností, tak raději upřednostněte koupi vozidla, na které opravdu máte a které jste schopni finančně utáhnout.

Finanční náklady netvoří pouze pořizovací cena, je zde mnoho dalších finančních položek, se kterými je třeba počítat a které jsou automaticky součástí provozu vozidla.

Druh motoru, výbava auta

Pokud často jezdíte dálkové trasy, bude pro vás vhodný dieselový (naftový) motor, který je konstruován na větší motorickou zátěž. Dieselový motor má stejně velkou výhodu oproti benzínovému v množství průměrné spotřeby na 100 km.

I přesto, že jsou v dnešní době ceny obou druhů pohonných hmot téměř stejné, dieselové motory mají v průměru spotřebu na 100 km o dva litry méně než motory benzínové.

Benzinové motory mají výhodu v tom, že více vydrží teplotní výkyvy a nejsou tak choulostivé a náročné na údržbu (filtry, výměna oleje apod.), zato si při větších výkonech vezmou více paliva.

Výbava auta

Výbavu auta si přizpůsobte svým potřebám. Pokud jezdíte opravdu často, pak je klimatizace pro vás nezbytnou nutností, stejně tak větší počet airbagů a pokud možno nezapomeňte na ergonomicky členěné sedačky, které komfort jízdy nesmírně zvyšují.

Bezpečnostní prvky

Také uvažujte a důkladně promyslete bezpečnostní prvky, které vaše nové auto bude mít. V dnešní hustém provozu upřednostňujte bezpečnostní prvky před pohodlím.

Raději mějte ve dveřích silnější bezpečnostní ocelové vzpěry na úkor menšího odkládacího prostoru než naopak.

Cena

Důležitým faktorem, který ovlivňuje naše rozhodnutí, je především cena nebo i poměr kvality a ceny.
Vzhledem k vývoji automobilového trhu a tržní kupní síle, poskytují automobilky celou řadu akcí a slev. Vyplatí se tyto akce sledovat, při nákupu auta tak můžete ušetřit desetitisíce korun.

Pokud jste rozhodnuti nové auto splácet, ať už formou leasingu nebo úvěru, vše důkladně promyslete a propočtěte si výši splátek a celkovou částku, kterou přeplatíte. Vždy kalkulujte s tím, že auto budete splácet minimálně tři roky a jakmile ho splatíte, bude mít ani ne poloviční hodnotu.

Garanční servisní prohlídky

Uvědomte si, že koupí nového auta finanční povinnosti pro vás jen začínají. Pokud si chcete udržet záruční lhůtu na nové auto (buď po dobu dvou let, nebo do max. 100 000 najetých km), musíte řádně provést garanční servisní prohlídky v určitých a pevně daných servisních intervalech. Pokud garanční prohlídky nebudou provedeny v termínu autorizovaným servisem, záruka vám automaticky zaniká. V případě garančních prohlídek může jít o částku v rozmezí několika tisíc až desítek tisíc korun.

Pojištění vozidla

Pamatujte na pojištění vozidla. Pokud automobil splácíte, musíte vedle zákonného pojištění platit také havarijní pojistku. Jen pojištění vám může navýšit roční provoz automobilu o několik tisíc korun.

Nespěchejte

Koupi auta neuspěchejte, je to rozhodnutí, které ovlivní váš život na pár let dopředu. Dělejte maximum pro to, aby to bylo rozhodnutí správné a abyste byli se svou volbou spokojeni.