Jak si vybrat dobré běžecké tenisky?

Běh se stává v posledních letech oblíbeným sportem u lidí různých věkových kategorií. Nejenže nám pomáhá zhubnout, ale také si jím zpevníme svalstvo. Jak si ale vybrat důležitou součást běžecké výbavy – tenisky?

Podle čeho si vybírat běžecké boty:

Podle velikosti a typu chodidla

Velikost chodidla si změřte od nejdelšího prstu po patu. Důležitou roli při výběru běžeckých tenisek hraje i typ nohy. Známe tři typy nohy: egyptský typ nohy, kde je největší právě palec; řecký typ nohy, kde je největší právě ukazováček a kvadratický typ nohy, kdy jsou všechny prsty ve stejné délce. Právě poslední typ nohy bude dělat největší problémy, protože boty se v prostoru kde se nachází malíček, přirozeně zužují.
Pokud máte jeden z prvních dvou typů noh, doporučujeme koupit běžecké boty raději o číslo větší, než nosíte běžné boty.

Podle váhy běžce

Při výběru nových tenisek na běh se zohledňuje i váha běžce. Obéznější lidé, resp. lidé s větší váhou, mají problémy koupit si jakoukoliv obuv, nejen tu běžeckou. Takovým lidem nedoporučujeme kupovat běžeckou obuv, aniž si dali udělat analýzu nohy, resp. nechali si poradit od prodejců běžeckých tenisek.

Podle terénu

Nejčastěji se vyrábějí klasické silniční běžecké tenisky, které povedou váš krok, nezatěžují klouby a mají vynikající odrazové schopnosti. Musíme myslet na to, že naše nohy musí zvládnout minimálně dvojnásobek naší váhy, a právě proto bychom se neměli bát investovat do kvalitních bot vyrobených z pevného kvalitního materiálu.

Druhé nejprodávanější jsou trailové běžecké boty, které jsou určeny na běh v neupraveném terénu. Životnost takových běžeckých bot je však menší, protože mají tenčí podrážku, která je přizpůsobena terénu tak, aby vám na něm neklouzaly.

Samostatnou kategorií jsou stále více populární barefoot běžecké boty. Charakterizuje je nulový sklon podrážky a jsou určeny spíše pro profesionální běžce. Méně zatěžují klouby a posilují svaly chodidel. V podstatě běžce nutí k přirozenému držení těla a tím i k došlapu na střední část chodidel.