Jak si doma vyrobit zdravou verzi Nutelly?

I vy milujete Nutellu? Co takhle si udělat doma vlastní čokoládový krém, po kterém se budete olizovat až za ušima?
Není to nic složitého, domácí Nutella nevyžaduje mnoho surovin, ani času, jen silnější kuchyňský robot. Ta chuť i vůně vás dostanou. Není tam nic navíc, žádná umělá sladidla, přídavné látky – domácí Nutella je poctivě čokoládová a oříšková.
Můžete ji použít na palačinky, my ji využíváme na domácí vafle a úžasné lívance, také na domácí pečivo, do koláčů, na dorty. Jednoduše, kde se vám hodí.

Proč tak milujeme oříškové krémy?

Nuže, pravá Nutella není zrovna nejzdravější. Na 100 gramů krému je až 56 gramů cukru, což je tedy pořádně mnoho. Navíc je tam palmový olej, jeden z nejlevnějších potravinářských tuků, který má vysoký obsah nasycených mastných kyselin. Tu nejzdravější část, neboli lískové oříšky, tvoří jen 13% obsahu, což je opravdu škoda. Takže žádná sláva.

Domácí Nutella – RECEPT

Pojďme tedy na tu perfektní pomazánku, která potěší vaše jazýčky, chuťové buňky a dokonce i žaludek. Je totiž plná výživných látek a zároveň velmi chutná.
Následující suroviny jsou na přípravu 1 velké sklenice.SUROVINY

  • 370 gramů lískových oříšků
  • 150 ml javorového sirupu
  • 3 polévkové lžíce kakaového prášku
  • špetka soli

POSTUP je opravdu jednoduchý. Předehřejeme troubu na 200 ° C (horkovzdušnou na 180 ° C). Lískové oříšky dáme asi na 10 minut opéct do trouby. Ke konci hlídejte, aby se vám nespekly, nezčernaly. Pak je vyndáme a necháme vychladnout.
Když jsou vychladlé, v mixéru je zpracujeme na hladký prášek. Přihoďte špetku soli a potom tři přísady, které si můžete předem dobře promíchat: javorový sirup a kakao.
Nakonec postupně vlijete 150 ml horké vody.
Nalijete do sklenic, uzavřete a dáte do spíže. Takto vydrží krém asi měsíc… ale určitě ho sníte i dříve.

Pozor, na tento recept je třeba opravdu silný kuchyňský robot, v opačném případě nebude pomazánka tak jemná. Ale zase – někteří lidé mají rádi jemné zbytky oříšků v pomazánce, takže každému podle jeho gusta.