Jak se zbavit závislosti na aplikacích v telefonu?

Na internetu najdete množství článků typu 10 aplikací, které byste měli mít v mobilu”, nebo “7 bezplatných aplikací, které musíte mít”. V médiích nás nejednou přesvědčují, jak nám “těchto 5 aplikací” může usnadnit život. A že pokud máte nový mobil, “tyto apky” byste si měli do něj stáhnout jako první.
Jednoduše, někdy to vypadá tak, že množství aplikací potřebujeme, bez nich nám nebude fungovat mobil nebo nebudeme žít plnohodnotný život. Přitom závislost na smartphonech a aplikacích je stále častější, což nás může psychicky nepříznivě ovlivňovat. Zvyšuje se stres, úzkost, zhoršuje se nám koncentrace, zkracujeme si spánek a trpí tím i naše vztahy.
Takže méně aplikací v mobilu, méně rozptýlení … jak na to? Poradíme.

Jsme závislí …

Průměrný člověk použije smartphone 63 x denně – zachází s ním přes pět hodin. Má to svou příčinu. Mnohé aplikace jsou doslova návykové a mohou nás rozptylovat při práci. Už jen to, že máte u sebe smartphone, může váš výkon snížit, i když je jen položen na stole. Je to šokující, ale je to tak.

Při jednom experimentu požádali výzkumníci dobrovolníky, aby si odložili mobily na jedno ze tří míst: na stůl, do kapsy, případně do tašky nebo do jiné místnosti.
Potom měli splnit soubor úloh – šlo o matematické zadání a jednoduchý paměťový test. Všichni si předtím vypnuli na mobilech zvuk a pokud je měli položené na stole, ležely na něm displeji dolů. Takto neviděli, zda jim někdo poslal zprávu ani různé notifikace.

Z experimentu vyplynulo cosi překvapivého. Čím lepší přístup měli účastníci ke svému mobilu (nejlepší přístup měli, když byl položen na stole, u kterého seděli), o to hůře zvládli matematické úlohy a paměťové testy. Jejich výkon utrpěl už jen přítomností smartphonu!

Smartphony nám zhoršují výkon

Co z toho experimentu vyplývá? Stačí vědomí, že smartphone je někde nablízku – i to člověka psychicky vyčerpává a rozptyluje. Dotyčný bezděčně přemýšlí o tom, o co možná přichází a co by dělal, kdyby měl mobil v rukách – tyto úvahy snižují jeho mentální kapacitu.

Jiná studie dokázala, že pokud měli studenti během zkoušky u sebe mobil, dosáhli horších výsledků. Ano, smartphony mohou zvýšit produktivitu, ale pokud jsme na nich příliš závislí, při práci nám v konečném důsledku překážejí.

Tipy, co je třeba dělat

Samozřejmě, že všechny aplikace si z mobilu neodstraníte. Ani to není nutné – některé jsou opravdu užitečné, jiné potěší a zabaví, další musíte mít kvůli své práci. Existuje však pár kroků, které sníží závislost na aplikacích a mobilu, a už malý krůček je dobrý.

  • Vypněte si upozornění a zapnuté si nechte jen ty nejnutnější.
  • Když telefon právě nepotřebujete, dejte ho mimo zorné pole – důvod viz výše.
  • Vypínejte si ho, když se chystáte najíst a v noci ať je daleko od vás. Nemusíte si ho s sebou brát všude. Z nedávné studie vyplynulo, že téměř dvě třetiny Američanů si ho s sebou berou i na záchod. Věřte, ten email nebo zpráva počká, dokud nespláchnete.

Méně aplikací

  • Čím méně aplikací v mobilu, tím méně vás bude rozptylovat. A tím méně důvodů, abyste ho měli soustavně u sebe. Stáhnout si nejnovější aplikaci je vzrušující, ale většina lidí si aplikace nemaže. Stáhnete a necháte si je tam … a to dokonce i poté, když je již nepotřebujete nebo když ve vás už nevyvolává radost.
  • Udělejte si v apkách pořádek hned teď. Když si v nich uděláte pořádek, ušetříte prostor a baterii na aplikace, které ve vás radost vyvolávají. Vezměte do ruky mobil a protřiďte si aplikace. Položte si otázku: Potřebuji mít v mobilu tuto aplikaci?
  • Je pravda, že některé společnosti vyžadují od zaměstnanců určité aplikace – pokud je to váš případ, tak je samozřejmě nemažte. Potom si položte další otázku: Dosahuji díky této aplikaci lepší výsledky?

Zda jde o aplikaci zaměřenou na produktivitu, nebo ke sledování a managementu výdajů, nechte si aplikace, které vás dostanou co nejblíže k vašemu ideálnímu pracovnímu stylu.
Zapomeňte na výmluvy typu “zaplatil jsem za ni nebo jednou by se mi mohla hodit.” Máte ji v mobilu měsíce a ani jednou jste ji nepoužili. Myslíte si, že se jednoho dne vzbudíte a řeknete si, že nyní konečně ten čas nastal?

  • Nechte si jen aplikace, které rádi používáte. Pokud vám některá za to nestojí, nemilosrdně ji vymažte. Můžete si ji později, jindy znovu stáhnout, pokud bude třeba.
  • Když jste snížili počet aplikací v mobilu, nastal čas rozdělit je do kategorií a uspořádat si obrazovku vašeho smartphonu. Při rozdělování uvažujte o tom, na co slouží a jak často je používáte. Například nejčastěji využívané aplikace si můžete uložit na domovskou obrazovku – všechny spolu, nebo je uložte do několika složek, jako jsou: Produktivita, Firemní, Sociální média, Cestování.
    Pokud nemáte tolik aplikací, rozdělte je jednoduše na “Pracovní” a “Soukromé”.