Jak se zbavit smutnic?

Přinášíme rady a tipy, jak se zbavit smutnic. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích – malých, černých muškách. Tyto mušky při zalití rostliny v květináči vylétají z hlíny. Většinou si smutnice přinesete nevědomky domů z obchodu, kde jste si koupili novou rostlinu. Přesněji řečeno, tímto způsobem se k vám dostanou larvy. A právě ty v době svého růstu škodí rostlinám, protože ničí jejich kořenový bal. Jak se tedy smutnic zbavit?
Co budete potřebovat, pokud se chcete zbavit smutnic:

  • nezávadný substrát (zdravý, bez smutnic)
  • akvarijní písek
  • hlístice
  • optické lapače

Co jsou to smutnice:

Poznáte je snadno. Jakmile pohnete s květináčem, začnou se rojit. Nepleťte si je však s vinnými muškami. To jsou také drobné, nevítané mušky rezavé barvy, ale ty se vyskytují zejména tam, kde je ovoce, protože právě zahnívající plody nebo kuchyňské zbytky potřebují ke svému životu.

Smutnicím se dobře daří hlavně v zimních měsících, protože je doma teplo. Jakmile rostlině dopřejeme pravidelnou zálivku, smutnicím nic nebrání v tom, aby se rozmnožovaly. Podmínky mají ideální.

Jak tomu lze zabránit

Tou nejjednodušší cestou, jak se nevítaných domácích společníků, smutnic, zbavit, je vymýtit dospělé mušky, aby samičky nemohly naklást do zeminy vajíčka. Dobře k tomu poslouží optické lapače. Obvykle mívají žlutou barvu a dají se běžně sehnat ve specializovaných obchodech.

Smutnice se na lepkavé žluté destičky, zapíchnuté do květináče, postupně nalepí. Lze použít i chemický postřik k tomu určený. Jeho výhodou je, že zabírá rychle.
Jak proti smutnicím bojovat

Užitečným pomocníkem v boji proti smutnicím může být i akvarijní písek. V tenké vrstvě ho nasypte na zeminu, aby mušky nemohly vyletět. Zároveň omezte zálivku.

Pokud se vám do toho nechce a akvarijní písek doma nemáte, nabízí se další řešení. Lze zakoupit speciální preparát, který obsahuje vajíčka hlístic. Ty se podle návodu vsypou do vody a tímto biologickým roztokem se rostlina napadena smutnicemi zalije.

Vajíčka hlístic ke svému vývoji potřebují potravu, a právě tou jsou vajíčka smutnic. Tento postup je k rostlinám šetrný a lze jej použít kdykoliv.

Dá se jejich množení předejít?

Nově zakoupené rostliny doporučujeme přesadit do substrátu, který už máte doma a který se osvědčil. Zeminu z obchodu nemusíte vyhazovat, poslouží například na zahrádce.

Tipy

Novou rostlinu, kterou koupíte nebo dostanete, držte pár dní ” v karanténě “, abyste zjistili, zda zemina neobsahuje larvy mušek.

Jakmile zjistíte, že se malé černé mušky při zálivce rojí v květináči, neotálejte a smutnice zlikvidujte co nejdříve.

Květináče kontrolujte hlavně v zimních měsících, teplý vzduch v kombinaci se zálivkou napomáhají rychlejšímu množení těchto mušek.