Jak se zbavit nadváhy?

Přečtěte si návod, jak se zbavit nadváhy. Dietu se někdy snažili dodržovat jistě mnozí z vás, čtenářů tohoto článku. Je to velmi časté novoroční předsevzetí – shodit několik kilogramů, vedle ještě častějšího – přestat kouřit. Zpočátku to jde snadno, je to zábava s plánováním jídelníčku, návštěvami posiloven, tělocvičen a bazénů. Časem nadšení vyprchá a snaha pomalu vyšumí do neznáma. Dodržovat dlouhodobě nevyváženou dietu nikdo nevydrží. Důležitá je celková změna životního stylu. Hubnout se dá i bez diety a drastického omezování se v jídle. Jak? To se dočtete v následujících bodech.
Co je třeba, pokud se chcete zbavit nadváhy:

  • odhodlání ke změně
  • pevnou vůli
  • podporu rodiny

Jak začít, když se rozhodnete zbavit nadváhy

Zamyslete se sami nad sebou. Nenalhávejte si, že přibíráte i ze vzduchu. Schválně si zkuste několik dní zapisovat každé sousto vložené do úst. Budete překvapeni. Dojídání po dětech, ochutnávání čehokoliv při vaření, bezmyšlenkovitá konzumace u televize nebo počítače, atd. Je toho dost a toto všechno si musíte zakázat. Jídlo budete jíst jen vsedě u stolu a v klidu.

Soustřeďte se jen na to, co jíte. Uvidíte, jak si jídlo vychutnáte. Jídlo si rozdělte na 5-6 porcí denně. Pokud nesnídáte, děláte chybu. Snídaně je nejdůležitější jídlo dne a také mají být nejvydatnější. Chvatně vypitou černou kávu nelze považovat za snídani (ani když je s mlékem a cukrem).

Po snídani si dopřejte svačinu. Pak následuje oběd, svačina, večeře a případně velmi lehká druhá večeře, nejdéle však 2 hodiny před spaním. Dopoledne jezte potraviny obsahující sacharidy, odpoledne bílkoviny. Ovoce jezte dopoledne, po obědě zeleninu.

Na jídlo si udělejte čas

Nejezte ve spěchu, jezte pomalu a jednotlivá sousta dobře rozžvýkejte. Věděli jste, že až po 20 minutách konzumace jídla si mozek uvědomí, že jste sytí? Při pomalejším tempu toho sníte mnohem méně.

Připravte si jídlo včas

Začít s přípravou tehdy, když začnete pociťovat hlad, je pozdě. Neodoláte a občas si něco malého při vaření “zobnete”. Jídlo si upravte na malý talíř, porce bude vypadat bohatě, na velkém by se ztrácela a volná plocha by lákala k zaplnění.

Zbavte se zbytečného cukru!

Jezte pestrou stravu. Omezte tuky a cukry. Vyzkoušejte zcela vynechat cukr. Je to těžké, ale když se vám to podaří, ztratí se několik kilogramů hmotnosti.

Abstinenční příznaky jsou strašné, pochopíte, proč se závislost na cukru připodobňuje k závislosti na droze. Já sama jsem cukr vyloučila ze stravy, byla jsem těžký “závislák”. Po 3 měsících mi některé ovoce přijde dokonce přeslazené.

Dodržujte kvalitní pitný režim

Hodně pijte! Mějte na paměti rčení, že “hlad je převlečená žízeň”. Nepijte sladké limonády, nejlepší je čistá voda ochucená citronem, limetkou, mátou nebo jinou aromatickou přísadou. Pokud budete dodržovat doporučený denní příjem tekutin, nebude vás trápit hlad. Mléko se do příjmu tekutin nezapočítává a za každý šálek kávy vypijte stejné množství vody navíc. Někteří nutriční poradci zakazují kávu úplně.

Dělejte kompromisy, experimentujte!

Nevařte zvlášť pro sebe a jiné jídlo rodině. Tam, kde se to dá, nahraďte příliš tučné výrobky zdravějšími (smetana 30% x smetana 12% x plnotučné mléko, aj.). Místo pečení na tuku podlévejte maso vodou nebo vývarem, ještě lepší cestou je grilování. Smažená jídla se nedoporučují ani zdravým a štíhlým.
Nebojte se nových kombinací a chutí, používejte rozmanité koření a bylinky. Částečně nimi nahradíte sůl, menší spotřeba soli je zdraví prospěšná. Pokud přece jen zhřešíte, nic si nevyčítejte, pochutnejte si a druhý den pokračujte v novém stylu stravování.

Stravování doplňte o pohyb

Nezapomínejte na pohyb. Začněte obyčejnou chůzí, plaváním nebo jízdou na kole. Každodenní půlhodinová procházka by měla být pravidlem.

Později, s nástupem teplejšího počasí, si intervaly procházek sami prodloužíte. Dobrá zpráva je, že i při běžné domácí práci spalujete kalorie. A pamatujte, že ještě těžší jak zhubnout, je shozená kila znovu nenabrat.

Tip, jak se zbavit nadváhy

Jsem celoživotní bojovnice s váhou. Teorii mám zvládnutou, avšak realizace je střídavě úspěšná. Článek obsahuje několik doporučení, které mně byly dány odborníky. Doporučuji, a není to myslím na škodu, poradit se s nutričními poradci, s poradci v oblasti zdravé výživy, či dietology.

Varování

Tento článek má jen informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči. Portál neručí a není odpovědný za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň portál neručí a není odpovědný za škody vzniklé užitím informací (úplné nebo částečné) obsažených v článku třetí osobou.