Jak se zbavit emocionálního hladu?

Snažíte se dát přebytečná kila dolů, ale nejde to. Z ničeho nic vás tu a tam popadne tak hrozný hlad, že mu prostě nedokážete odolat. Pokud je to jen jednou za čas, není třeba tomu přikládat význam. Horší je, když se nám to stává každý den nebo dokonce několikrát denně. Mnoho lidí si myslí, že málo jedí, a proto se tento problém objeví. Často je ale jedno, kolik toho sníme. I když se stravujeme pravidelně, záchvatovité přejídání se tak jako tak může objevit. Obvykle za tím stojí vyvolání emocionálního hladu.
Metody a postup, jak se zbavit emocionálního hladu

Jídlo jako terapie

Stres je všudypřítomný, ale je těžké naučit se s ním žít. Každý se s ním vypořádává po svém. Mnoho lidí sáhne po tom nejjednodušším způsobu, jak se ho zbavit, nebo jej alespoň zmírnit – dají si něco dobrého a v tu chvíli zapomenou na starosti, povinnosti a všechno nepříjemné .

Úzkosti se rozplynou, teplé, syté jídlo je ukolébá do pohody a zdá se, že svět není tak černý, jak se zdá.

Otevřete oči!

Problém emocionálního hladu je v tom, že jednorázová medicína v podobě zákusků se šlehačkou stresy nejen neodbourává, ale často je ještě prohlubuje. Asi málokdo se chce přejídat, aby si způsobil na zdravotní problémy nebo zbytečně přibíral na váze.

Přesto je tolik z nás bezmocných, když se nečekaně silný hlad objeví a my mu ustoupíme. Pak se dušují, že to bylo naposledy, ale víme, že je to velká lež.

Proč vlastně?

Jak se zbavit emocionálního hladu? Rada je na první pohled jednoduchá. Jde o to zjistit, co nám chybí, čeho se nám nedostává a proč tyto nepříjemné stavy zaháníme jídlem. U někoho je to nízké sebevědomí, další má problémy s dětmi, jiní se neumějí smířit se stárnutím nebo nečekaným zdravotním problémem.

Ženy často zajídají situaci, kdy je muž opustí a ony zůstanou samy. Někdy neumíme zvládnout zvýšené nároky v práci, a tak hledáme útěchu v jídle.
Jak na to?

Klíčem je vyřešit situaci, která nás k záchvatovitému přejídání vede. Nikdo neříká, že je to snadné, ale za pokus to stojí. Nepůjde to možná hned, ale jakmile si uvědomíme, o co jde, šance tu je a rozhodně stojí za to ji využít, například i opakovaně.

Tipy:

  • Uvědomte si, jaké situace ve vás vyvolává emoční hlad a zkuste jim předejít.
  • Pokud vám váš hlad připadá neukojitelný, sáhněte po ovoci a zelenině namísto dortu a sušenkách.
  • Snažte se jíst pravidelně, aby si tělo zbytečně neukládalo z emocionálního hladu  kalorie v podobě tuku.
  • Pokud se vám nedaří emoční hlad ukočírovat, zkuste alespoň zařadit více pohybu.
  • Pokud se vám zdá, že je to nad vaše síly, zkuste se poradit s psychologem. Společně můžete najít, co za vaším problémem s přejídáním stojí.
  • Od věci není ani návštěva praktického lékaře, který vám udělá nezbytné vyšetření, aby vyloučil podezření na nějaké závažnější nemoci nebo poruchu metabolismu.