Jak se vyhnout zarůstání chloupků?

Oholená a hladká pokožka je jedním z nejkrásnějších módních doplňků ženy. Když už se podaří najít tu správnou metodu odstraňování chloupků, tak může radost z hladké pokožky pokazit zarostlý chloupek. Zarudnutí, svědění a nevzhledný flíček. To vše jsou příznaky místa se zarostlým chloupkem. Zarůstání chloupků se ale dá předcházet, a proto zde máme několik tipů.

Zarůstání chloupků způsobuje to, že chloupek, který je pod povrchem pokožky, správně nevyroste na povrch kůže a vytvoří se kolem něj zánět. Nejčastěji k tomuto jevu dochází v případě vytržených chloupků, ale děje se to i v případě holení chloupků žiletkou.

Jak zarůstání chloupků předcházet?

V případě holení je nejdůležitější používat ostrou žiletku, kterou je dobré po každém použití dezinfikovat například kysličníkem. Vyčistit například čistící pleťovou vodou můžete i oholená místa se sklonem k zarůstání chloupků, např. oblast třísel. Pomoci může také pokožku na depilaci správně připravit. Holení proto vždy provádějte až na konci koupele či sprchy, protože horká voda změkčí pokožku i chloupky, které půjdou lépe oholit.

Proti zarůstající chloupkům můžete bojovat pomocí pravidelného peelingu pokožky. Použít můžete peelingový krém nebo třeba kartáček na obličej, pokud nechcete kupovat přímo kartáček na tělový peeling. Podstatou peelingu je, že odstraní odumřelé buňky pokožky, pod které chloupky běžně zarůstají. Chloupky můžete na depilaci připravit i použitím například vlasového kondicionéru. To pocítíte zejména v oblastech, kde jsou chloupky tvrdší. Změkčené chloupky totiž půjdou lépe oholit a pokožka by měla tak být méně podrážděná.

Na trhu je také mnoho přípravků proti zarůstání chloupků, které se používají po holení. Jejich účinnost je však velmi individuální a nemusí vám vyhovovat hned první krém, který zakoupíte.

Jak ošetřit již zarostlý chloupek?

Pokud se i přes veškerou snahu stane, že chloupek zaroste, tak je nutné chloupek odstranit a zbavit se zánětu v jeho okolí. Chloupek je nejlépe vytrhnout pomocí pinzety, kterou ale vždy před tímto zákrokem vydezinfikujte. Kůži v okolí chloupku napněte a vytrhněte jej. Vždy je ale třeba myslet na opatrnost, protože poškozená pokožka by po zahojení mohla zůstat tmavá. Místa vytržení chloupku také vždy vyčistěte a po chvíli buď použijte dětský olej nebo zásyp. Vše ale musí přijít až na suchou pokožku.

Nevzdávejte se

Se zarostlým chloupkem se za svůj život setkala nejedna žena. Není však tak těžké proti tomuto problému bojovat. V případě, že se vám nebude dařit se zarůstajících chloupků zbavit, můžete v konečném důsledku vsadit na laser, který odstraní chloupky trvale a zbaví vás tak problému navždy. Nicméně se jedná o poměrně nákladné ošetření, takže záleží jen na vás, pro co se nakonec rozhodnete.