Jak se obléci na pracovní pohovor?

V momentě, kdy se ucházíte o nové zaměstnání, vás pravděpodobně čeká osobní pracovní pohovor v místě zaměstnavatele. Kromě dobré přípravy a napsání životopisu byste neměli zapomenout ani na vzhled. Právě ten může při osobním setkání hrát velmi významnou roli. Často rozhoduje o úspěchu či neúspěchu. Jak se tedy správně obléci na pracovní pohovor, abyste zapůsobili a neudělali si ostudu? Oblečení může výrazně přispět k získání zaměstnání.




Jak se na pracovní pohovor mají oblékat ženy?

U žen se na pracovní pohovory stále doporučují kalhotové kostýmy. Zde je dobré zvolit spíše volnější a pohodlnější střih kalhot než těsný, rozhodně není na místě přílišná vyzývavost, ale raději decentnost. Důležitá je také barva kostýmu. Rozhodně nic nezkazíte, pokud zvolíte tmavší odstíny, ideálně černé, tmavě modré, či šedé barvy.

Sukní nemůžete nic pokazit, ani když žádáte o práci snů. I zde však platí, že sukně nesmí být barevně příliš vyzývavá, lepší jsou opět tlumené barvy. Velmi záleží na střihu! Neměla by být příliš krátká a těsná, vhodné jsou sukně volnějšího střihu s délkou ideálně ke kolenům.

Stejně jako u sukní, je i u šatů důležitá vzdušnost, pohodlnost a především elegance. Šaty volte v souladu s vaším věkem a postavou. Pokud preferujete šaty bez rukávů, doplňte je lehkým svetříkem, či blejzrem.

Blejzr, čili dámské sako, by mělo barevně ladit se zbytkem outfitu. Zvolte jej pouze, pokud vám opravdu sluší! Dobře padnoucí blejzr působí velmi sebevědomě a žensky. V opačném případě vašemu celkovému vzhledu může uškodit.

Jak se na pracovní pohovor mají oblékat muži?

U mužů je situace v oblečení jednodušší. Stále je doporučený a očekávaný oblek tmavé barvy. Pod něj si oblečte čistě bílou, či tmavší košili a hlavně nezapomeňte na pečlivě uvázanou kravatu!




V žádném případě se nedoporučuje ležérní oblečení typu šortky, a to ani v nejteplejších dnech. Nezapomínejte, že žádáte o práci, proto nedejte zaměstnavateli šanci, aby si udělal negativní názor podle vašeho “plážového vkusu”.

Volbu oblečení a s ní spojenou míru elegance vždy přizpůsobte kultuře oblékání ve vaší budoucí práci. Pravidlem je, že byste měli být vždy o jeden stupeň lépe oblečení, než je v daném zaměstnání běžné.