Jak se naučit číst v očích druhých?

Oči, náš pohled, mrkání, či barva očí o nás umí leccos prozradit. V tomto článku se budeme snažit odhalit, co si dotyčný myslí, zda lže nebo zda jsme mu sympatičtí.
Je úžasné, že přestože jsou oči poměrně malé (v poměru ke zbytku těla), dokážou o nás hodně napovědět. Je třeba jen umět číst v očích druhých. Máme pro vás několik šikovných triků.Jak číst v očích druhých

Mimochodem, souvislost mezi zrakem a jinými částmi těla využívaly už starověké civilizace. V očích uměli číst již ve staré Číně, starověkém Egyptě, nebo v Babylonské říši. Existují o tom různé důkazy. Tehdy to však využívali spíše k identifikaci zdravotních problémů a onemocnění. Tato metoda má i název – Irisdiagnostika, čili diagnostikování zdravotního stavu člověka z jeho očí. My se však podíváme do očí jinak.

Dlouhý oční kontakt

Ten se nejčastěji považuje za pokus o zastrašení a projev nadřazenosti, převahy. Druhá osoba se tehdy cítí ohrožena. Příliš dlouhý oční kontakt je známkou přílišného sebevědomí. Pozor, dlouhý oční kontakt vyhledávají i lháři, kteří vás chtějí přesvědčit o “své” pravdě.

Když se dva lidé poprvé setkají, zadívají se do očí, tak první většinou uhne zrakem ten, který je v podřízeném postavení. Takže delším pohledem na jednáních, při setkáních ap. můžete dát najevo svou převahu nebo také nesouhlas.

Kam směřují oči?

To je velmi důležité, pokud chcete dotyčného “přečíst”. Podle expertů na neverbální komunikaci pohled na stranu znamená vyjádření nezájmu, nejistoty nebo nepřátelství (pánové, toto si všímejte na ženách, které jste oslovili s nadějí, že na vás pozitivně zareagují).
Pokud se k tomuto pohledu na stranu přidá lehce zvednuté obočí nebo úsměv, jde o zájem o druhé pohlaví.
V kombinaci si staženým obočím a svraštělým čelem je to však znak podezřívavosti, kritického postoje až nepřátelství.Pohled vpravo a vlevo

Všímejte si, kam se druhý dívá. Pokud se dívá na levou stranu, znamená to, že vzpomíná nebo se snaží něco zapamatovat. Pohled na pravou stranu poukazuje na kreativní myšlení… ale také na lež.

Pohled nahoru a dolů

Hlava mírně skloněná dopředu a pohled mířící nahoru (všimněte si některé fotky princezny Diany). Takový pohled znamená pokorné gesto. Zejména na muže může působit magicky – žena s takovým pohledem připomíná bezbranné dítě, takže mají chuť ochraňovat ji.

Prodloužené mrkání

Běžně mrkáme 6 až 8krát za minutu. Oči necháváme zavřené asi na desetinu sekundy. Pokud je však někdo ve stresu nebo lže, mrká mnohem častěji a navíc se nejednou přidává tzv. prodlužování mrkání. Tím dotyčný podvědomě vyjadřuje pokus odstranit ze zorného pole nežádoucího člověka, který je nudný, nezajímavý nebo nadřazený.

Zvednuté obočí

Obočí ve spojení s očima je také velmi důležité pozorovat. Zvednuté obočí dává signál, že si dotyčný uvědomuje přítomnost jiného člověka. Že ho registruje, někdy tou mimikou naznačuje překvapení nebo obavy.

Mihotavý, neklidný pohled

Povídáte si s partnerem a jeho oči skáčou z místa na místo, míhají, nedokáží spočívat na jednom místě déle než pár vteřin. Jde o podvědomé hledání únikové cesty, protože se necítí bezpečně, možná jste ho při něčem přistihli nebo je téma rozhovoru něj nepříjemné, ošemetné, příliš intimní.