Jak říci dětem o rozvodu?

Přestože nemají podíl na rozvodu, trpí více jak dospělí: děti. Právě proto by měl být po celou dobu rozvodu kladen důraz na informování dětí o tom, co se děje a zodpovězení všech otázek, které dětem pomohou se zorientovat. Jak říci dětem o rozvodu, vám poradíme v tomto článku.

Promluvte si s dětmi o rozvodu, až když jste si na 100% jistí

Děti jsou vnímavé, nejsou hloupé, znají možné manželské neshody a mají strach z možného rozvodu. Proto nemluvte s dětmi o rozvodu, dokud si nebudete zcela jisti a chcete se rozvést na sto procent.

V tomto okamžiku musí být děti co nejdříve o rozvodu informovány. Opravdu nemá žádnou cenu to, abyste něco skrývali, děti si změny, které z přípravy na rozvod a atmosféry mezi rodiči pramení, všimnou.

Vysvětlete dětem, že jste rozvodem nepřestali být jejich rodičem

Období, kdy je rodina už nefunkční, ale ještě není rozvedená, je pro všechny její členy velmi stresující. Děti, které mají obvykle z rozvodu strach, je třeba ujišťovat nejen o vaší lásce a zájmu o ně, ale také jim vysvětlovat, že vaše rodičovství se nemění a nemizí spolu s rozvodem.

Děti mají strach z rozvodu. Nejen kvůli tomu, že ztratí domov, tedy místo, které důvěrně znají a kde mají své citové zázemí, ale i kvůli strachu ze ztráty jednoho rodiče.

Proto je dobré na toto téma s dětmi mluvit a vyvracet jejich obavy, oddělit spory s druhým rodičem od vztahu k dítěti, zdůraznit, že dítě nemá na rozvodu žádný podíl.

Nepřestávejte se s nimi stýkat

Udržujte kontakt s dítětem, i když se během rozvodu odstěhujete a styk s dítětem není soudně určen. O rozvodu si s nimi musíte promluvit.

Dokonce i během rozvodového řízení se jeden z manželů může přestěhovat nebo zůstat dlouhodobě mimo domácnost. V těchto případech si musí dítě “půjčovat” a být v pravidelném kontaktu s ním.

Nekupujte si své děti

Za každých okolností se vyhýbejte “kupování” svých dětí drahými hračkami nebo přílišným ustupováním jejich požadavkům. Toto je taktika, která je nejlákavější právě v době rozvodu, kdy potřebujete získat dítě na svou stranu.

Pokud ho chcete do péče, velmi rychle to vede ke kupování i ze strany druhého rodiče. V emocionálně narušené době rozvodu pokračuje kupování si náklonnosti dítěte proti druhému rodiči.

Taková konfrontace je nejnáročnější opět pro dítě, i když krátkodobě se mu pozice toho, koho je třeba si koupit, může líbit. Dlouhodobě je to velmi nebezpečné pro zdravý psychický vývoj dítěte.

Informováním dítěte můžete zabránit pozdějším komplikacím

Zatímco rozvodem manželství skončí, a s ním jsou pohřbeny i staré hádky a křivdy, společné rodičovství rozvodem nekončí.

V rozvodovém období odstartované rozpory ohledně dítěte a snaha dítě mocensky poštvat proti druhému rodiči se přenášejí i do období po rozvodu.

Zastavit pak kolotoč vzájemného obviňování, neplnění povinnosti dávat dítě do péče druhého rodiče (a ve výjimečných případech únosů dítěte), už je velmi těžké.

Včasná komunikace s dětmi spolu s vysvětlením toho, o co jde v rozvodu a o tom, na co se dítě může spolehnout, může všechno zachránit.

S dobře informovaným dítětem o rozvodu se hůře manipuluje, než s permanentně emocionálně vyčerpaným svazkem nervů. Manipulované dítě je sice psychicky neodolné, ale to neznamená, že nechápe, co se děje kolem něj. Spletence lží, výmluv a pomluvy, které vznikají při konfrontaci rodičů, si dítě osvojuje a učí se neférovému přístupu a lžím. Jeho schopnost mít dobrý vztah v dospělosti rychle klesá.

Nekupujte si děti, ale nalákejte je na porozvodové uspořádání

Rozvod je většinou vnímán jako úleva, protože je to konec špatného období a rozpadu manželství. Pokud jsou ale v tomto období zahájeno spory o dítě, nebo klamání a manipulování dítěte, úleva se po rozvodu nedostaví a spory pokračují.

Dítě, které je – adekvátně ke svému věku – po celou dobu rozvodu informováno o tom, co se děje a o situaci jeho rodičů (i v případě jejich sporu), bude mít možnost si po rozvodu vydechnout. Novou situaci bude vnímat jako příchod něčeho nového a eventuálně se na ni i těšit.

Skutečnost, že byste si neměli kupovat své dítě, neznamená, že byste ho neměli povzbuzovat, aby si užívalo nové uspořádání rodiny. Například jak a kde budete dělat své oblíbené aktivity po rozvodu.