Jak přezout auto – vyměnit zimní pneumatiky?

Ze zákona jsou povinni všichni provozovatelé aut přezouvat k 1. listopadu své vozidlo na zimní pneumatiky. Zimní pneumatiky mají nesrovnatelně lepší jízdní vlastnosti na mokru, sněhu a náledí.

Směs, ze které jsou zimní pneumatiky vyrobeny, netvrdne při nízkých venkovních teplotách a tím zajišťuje velmi dobrou přilnavost k vozovce v zimním počasí. Jak správně přezout osobní auto na zimní pneumatiky vám poradí následující text.
Co je potřeba pokud chcete přezout auto – vyměnit pneumatiky:

  • ochranné rukavice
  • zvedák čili hever
  • klika na hever
  • matice
  • pneumatiky

Postup výměny pneumatik krok za krokem

 

1. Příprava nářadí

V první řadě si připravte potřebné nářadí, tj. ochranné rukavice, zvedák čili hever, kliku na hever, klíč na uvolnění matic kol . Pokud máte bezpečnostní matice na svých kolech jako ochranu před zloději, potom si připravte nástavec klíče bezpečnostních matic pro jejich uvolnění. Samozřejmě si připravte zimní pneumatiky.

 

2. Auto zaparkujte na rovný povrch

Zaparkujte auto na rovném povrchu. Rovný povrch je důležitý, aby se vám auto po vyzvednutí heverem nevysmeklo a nezranilo vás. Při zaparkování zatáhněte ruční brzdu a zařaďte první rychlostní stupeň nebo zpátečku. Tím zabráníte nechtěnému pohybu vozidla.

 

3. Hever zasuňte pod přední podběh vozidla

Místo, které je určeno pro instalaci heveru, je na podběhu vozidla označeno. Na jiné místo hever neinstalujte. Místo, které je výrobcem vozidla označeno, je pro tyto účely zesílené a nedojde tak k poškození vozidla.

Do oka zvedacího šroubu heveru vsuňte kliku na hever. Klikou otáčejte ve směru hodinových ručiček, tím auto zvednete. Auto zvedněte do výšky, aby pneumatika nevisela ve vzduchu, ale jen lehce ležela na zemi.
4. Matice uvolněte montážním klíčem

Zatímco je auto v této poloze, nebude se vám při povolování matic kolo protáčet. Uvolněte tedy matice montážním klíčem. Jakmile máte všechny matice uvolněné, přizvedněte pomocí heveru auto o několik cm, aby uvolňované kolo viselo volně ve vzduchu. Vyšroubujte všechny matice a kolo sejměte.

Může se stát, že během sezónního provozu vozidla bude disk pevně držet na náboji kola. V tomto případě do pneumatiky lehce udeřte pěstí a zpětným nárazem se disk od náboje oddělí.

Na odhalený náboj kola nasuňte zimní kolo (pneumatiku s diskem) a lehce dotáhněte matice. Matici je potřeba dotahovat do kříže. Tzn. vždy dotahujte postupně protilehlé matice.

 

5. Auto spusťte dolů

Auto heverem snižte opět do polohy, kdy se pneumatika lehce dotýká povrchu země a matice dotáhněte úplně. Dávejte pozor, abyste nestrhli závit matice. Dotažení by mělo být dostatečné, avšak ne příliš velké. Utahovací moment je uveden v provozním manuálu vašeho vozidla.

 

6. Postup opakujte

Tímto postupem vyměňte všechna kola. Pokud pneumatiky “házejí”, dochází k výrazné vibraci, zajděte do servisu a nechte si pneumatiky vyvážit. Doporučujeme projet pár km a provést kontrolu utažení matic kol. Při dotahování matic už není třeba auto zvedat heverem. Přejeme hodně najetých kilometrů ve zdraví!

Varování

Pamatujte, že ze zákona musí mít vzorek zimní pneumatiky minimální hloubku 4 mm!