Jak poznat Vysočinu?

Jak poznat Vysočinu? Kdo nezná Vysočinu, návštěva nebo dovolená v této oblasti ho příjemně překvapí: dobře značené turistické a cyklistické cesty procházejí neporušenou přírodou. Městečka zvučných jmen mají bohatou historií a udržované památky. Na Vysočině je dostatek ubytovacích míst, dobře fungující informační centra a moderní služby. Turisté jsou zde vítáni a je o ně dobře postaráno.

Kraj Vysočina

Vysočina leží v jižní části středu republiky a tvoří rozmezí mezi Čechy a Moravou. Je to jediný kraj v České republice, který ve svém oficiálním názvu nemá jméno metropole. Rozkládá se na území okresů Jihlava, Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov a Třebíč. Kraj Vysočina se každoročně představuje na veletrhu cestovního ruchu Regiotouru a z jejich moderní expozice je zřejmé, že jsou u nich turisté vítáni.

Havlíčkobrodsko

Havlíčkův Brod se sice do roku 1945 jmenoval Německý Brod, ale jeho historie je ryze česká – dokonce královská. K regionu kromě Karla Havlíčka (narozený ve zdejší Borové) patří i Jan Žižka: v roce 1424 zemřel v dnešní obci Žižkovo Pole.

Směrem k Přibyslavi (muzeum hasičstva a “rodiště” pribináčku) najdeme Žižkovu mohylu postavenou z kamenů z celých Čech. V regionu stojí za prohlídku Chotěboř (kouzelná cesta do ní vede z Bílky údolím Doubravy).

Vděčná je túra podél řeky ze Světlé do Ledce nad Sázavou (přírodní rezervace Stvořidla), návštěva “Haškovo” Lipnice nebo prohlídka vodního díla Želivka (voda pro Prahu), odkud je to už jen skok na Pelhřimovsko.

Pelhřimovsko

Poznat Vysočinu určitě nemůžete bez návštěvy Pelhřimovska. Nejezděte do “Pejřil” podívat se na krematorium (Vesničko má středisková). Není tam a nikdy nebylo. Čím je však Pelhřimov znám, to je městská památková rezervace. Je to město, které skutečně dokáže využít svůj potenciál v oblasti turismu.




Pelhřimov bývá někdy přezdíván městem českých kuriozit – sídlí zde agentura Dobrý den, Muzeum rekordů a kuriozit, Muzeum strašidel, muzeum věnované herecké rodině Lipských. Natáčel se tu seriál Návštěvníci. Za návštěvu také stojí desetitisícový Humpolec, rodiště antropologa Aleše Hrdličky (muzeum).

Žďár nad Sázavou

Moderní Žďár nad Sázavou je dobrým výchozím bodem k putování regionem. Zajímavé je městečko Bystřice nad Perštejnem (pozor, ne “pod” Perštejnem), lesní hrady Zubštejn, Pyšolec, Aueršperk, Vírská přehrada, kopec Borovec (naleziště drahých rud a minerálů).

V regionu se také nachází “nejpohádkovější” ze všech hradů – Pernštejn. Z ticha lesů můžete zajít do centra zábavy – westernového městečka Šiklův Mlýn nebo se jít vykoupat k veleznámému rybníku Velké Dářko. Region mají v oblibě běžkaři, sníh se zde dlouho drží a tratě jsou dobře upravované.

Třebíčsko

Město, kde ve vilové čtvrti stojí zděný větrný mlýn, dominuje mu románsko-gotická bazilika, najdete v něm pravoslavný chrám, moderní evangelický kostel, secesní a kubistické stavby, ale i židovskou čtvrt tak autentickou, že byla zapsána na seznam památek UNESCO.

Pokud se vydáte do Moravských Budějovic, nezapomeňte se cestou zastavit na zámku v Jaroměřici nad Rokytnou (jedna z nejmonumentálnějších staveb baroka na našem území, pořádají se tu světoznámé hudební festivaly.).

Renesanční městečko Telč přezdívané “jezerní růže” je také na seznamu UNESCO. Kdybyste jezdili po Třebíčsku na kole, můžete se příjemnou cestou podél řeky dostat až do metropole kraje – do Jihlavy.

Jihlava

Poznat Vysočinu můžete i v krajském městě Jihlava, to je zajímavé i pro milovníky historie. Ve středověku se zde těžilo stříbro. Ve městě je množství udržovaných stavebních a církevních památek, proto je vhodné nejprve navštívit jihlavské informační centrum, kde návštěvník získá přehled o všech zajímavostech.

Rodiny s menšími dětmi mohou navštívit jihlavskou zoo (v docházkové vzdálenosti od centra města), je otevřena po celý rok. Dospělé zajímá pivovar Ježek (možná prohlídka a návštěva pivovarské restaurace). Asi 15 kilometrů od Jihlavy leží městečko Polná (městská památková rezervace).

Druhou neděli v září se v Polné koná “mrkvancová pouť”, patří k největším pouti na Vysočině. Polná má i židovskou tradici.