Jak předejít riziku pádu laviny?

Máme rádi zimu a všechny její výhody. Mnohé z nich kromě nádherného výhledu na zasněženou nebo zmrzlou krajinu přinášejí i dovolenkové dobrodružství na horách. Se svými rodinami a partou přátel každoročně navštívíme naše hory, avšak někteří z nás možná ani netuší, jak se zachovat v případě, že hrozí lavinové nebezpečí.

Laviny nesnesou změny

Ať už ty teplotní nebo jakékoliv jiné. Lavina vzniká tehdy, pokud se překoná tolerovaný odpor tření sněhové vrstvy k podkladu, a to se obvykle stává tehdy, pokud napadne nový sníh. Nebezpečí vzniká i tehdy, když nastane obleva a vlivem teplejšího počasí bílá přikrývka začne tát. Stejně tak i déšť nebo přílišný pohyb zvěře nebo lidí zapříčiňuje pohyb sněhové vrstvy. Do velké míry rozhoduje i spád svahu a celkový terén. Lavina je přírodní živel, před kterým je třeba mít respekt.

Dodržujte rozestupy

Obecně platí, že pokud se chystáte na sněžnou turistiku, nejlepší je to vždy s partou. Ne kvůli větší zábavě, ale hlavně kvůli bezpečnosti. Pokud by se cokoli stalo, vždy je šance na záchranu. Doporučuje se kráčet po okraji svahu a v rozestupech alespoň 30 metrů od sebe.

Kvalitní teplé oblečení vás může zachránit

Kromě toho, že vždy musíte být pořádně oblečeni a kvalitně vybaveni termoprádlem, rukavicemi a ostatním zimním oblečením, je tu ještě jedna informace, která by vám mohla zachránit život. Nepoužívejte poutka na hůlkách ani při výstupu, ani při sestupu, a také si k sobě nepřivazujte batoh, pokud to není nutné. V případě laviny získáte lepší pohyblivost a obratnost.

Když už se nedejbože stanete svědky takového neštěstí, platí, že je třeba okamžitě zavolat Horskou záchrannou službu a nahlásit vše potřebné. To znamená místo, počet osob zasažených, zmizelých i zachráněných. Na hrdiny si raději nesnažte hrát, protože jde i o vaši bezpečnost, která je prvořadá. Zkušení odborníci mají spolehlivé metody a praktiky, které nejednou pomohly a zachránily lidské životy.