Jak postavit hmyzí hotel?

Víte, co je to hmyzí hotel? Možná si hmyz spojujete spíše s nepříjemnými zážitky v podobě velkých hejn komárů u vody nebo otravných much na chalupě. Ale ne všechen hmyz je takto problematický, naopak tvoří nedílnou součást přírody, protože přispívá k opylování rostlin a také likviduje drobné škůdce. Právě proto se v posledních letech rozrůstá trend, který se týká tzv. hmyzích hotelů, čili konstrukce, která je záměrně umísťována do zahrady, kde slouží jako domov pro malé živočichy. Pojďme se tedy podívat na to, jak si jednoduše takový hotel pro hmyz postavit.
Co je potřeba, pokud chcete postavit hmyzí hotel:

  • konstrukce (dřevěná krabice nebo stará skříňka)
  • výplň (polínka, dřívka, nalámané větvičky, suchá tráva, šišky, mech apod.)
  • pletivo

Postup, jak postavit hmyzí hotel krok za krokem

Základem je jakákoliv konstrukce (nejčastěji ze dřeva), do které se později naskládá další materiál. Pokud máte doma například starou dřevěnou krabici nebo menší skříňku s výklenkem, klidně můžete použít i tu jako základ pro stavbu hotelu.

Stavba můžete byt horizontální ale i vertikální. Konstrukci lze také připravit z pár desek, které k sobě přibijete.

Jako výplň vám poslouží nejrůznější přírodniny jako jsou polínka, dřívka, polámané větve, suchá tráva, šišky, mech, bambusové tyčky apod. Můžete také využít i nějakou starou cihlu nebo menší květináč.

V osídlování pomůžete hmyzu i tak, že větší kusy navrtáte a vytvoříte v nich tak další mezírky. Čím hlubší otvor uděláte, tím to bude pro vaše návštěvníky lepší, protože tak snížíte riziko toho, že se stanou potravou pro ptáky.

Materiál, se kterým byste měli základ vyplnit, naskládejte dovnitř tak, aby se vám vytvořily různé zákoutí a hmyz se tak mohl kde schovat.
Když se rozhodnete srovnat segmenty podle typu materiálu, může to působit i jako vkusná dekorace.

Kdo chce, může si ještě celou plochu překrýt pletivem s drobnými očky, aby se zabránilo již výše zmíněnému vyzobávání larev ptáky.

A jak poznáte to, že se ve vašem hotelu už bydlí? Poměrně jednoduše. Na skulince hotelu by se měl časem objevit povlak, který naznačuje to, že uvnitř už někdo žije.

Proč si postavit hmyzí hotel

Nejenže vám výstavba tohoto hotelu zajistí úrodnější zahradu a eliminuje škůdce, ale také vám poslouží jako dekorace a jako edukační pomůcka pro děti, protože vám takto poskytne možnost se naučit rozpoznávat různé druhy hmyzu.

Pevné věříme, že se vám tento návod na hmyzí hotel líbil a  přejeme vám hodně zdaru se stavěním vašeho hmyzího hotelu!