Jak pěstovat vrbu?

Pokud se chystáte na Velikonoce plést velikonoční pomlázky, můžete si rovnou začít pěstovat vrbu, díky které si skvěle zkrášlíte vaši zahradu. Květy vrby navíc poskytují první jarní potravu včelám. Pokud se chcete dozvědět postup, jak si takovou vrbu vypěstovat, přečtěte si následující článek.




Co budete potřebovat, pokud chcete pěstovat vrbu:

  • Čerstvě upletená pomlázka z vrbového proutí
  • voda
  • kořenový stimulátor

Postup pěstování

Vrba je velmi nenáročný strom (keř), který se uspokojí i s místem, kde by vám jinak žádné jiné rostliny ani nerostly, např. v promočené půdě, proto ji můžete klidně vysadit i k zahradnímu jezírku. Vrby jsou totiž vlhkomilné a velmi náročné na zálivku. Nejlépe se jim daří na slunném místě, ale snesou i polostín. Nemají téměř žádné nároky na zeminu. Vyhovuje jim propustná neutrální hlinito-písčitá půda.

Na pletení pomlázky se hodí převážně proutí z bílé vrby, vrby košíkářské, ale i z jiných druhů vrb kromě smuteční vrby, která má příliš měkké pruty.

Pomlázka by měl být opravdu čerstvě upletená, neporušená a hlavně nepolámaná. Dejte si proto na ní záležet, jinak by vám vaše budoucí vrba nemusela vyrůst vůbec.

Pomlázku vložte na 12 hodin do kořenového stimulátoru (postupujte podle návodu na obalu). Následně pomlázku zasaďte do předem vykopané díry o hloubce zhruba 15 centimetrů. Po zasazení ji důkladně zalijte.




Jak pečovat o vrbu

Výhony na vrbě pravidelně odštipujte. Vrbu v prvních letech pravidelně zalévejte. Zmlazovací řez, kterým můžete stromek tvarovat nebo regulovat jeho velikost, se uskutečňuje každoročně na jaře.

Doufáme, že vám tento návod na to, jak si můžete doma začít pěstovat vrbu, pomohl a přejeme vám příjemně strávené velikonoční svátky.