Jak pěstovat Noli – sloní nohu?

Přinášíme vám návod, jak správně pěstovat Noli. Nolina má původ v Mexiku, kde roste až do výšky okolo 9 m. U nás v bytových podmínkách však dosahuje Nolina v průměru výšku 1 m. U nás je Nolina známá více než sloní noha. Při vyslovení tohoto pojmenování se každému jistě vybaví kmínek připomínající skutečně sloní nohu, který se nahoru zužuje a vytváří dlouhé úzké listy.

Představuji vám Noli

Latinský název Nolin je Beaucarnea recurvata. Jak již bylo zmíněno, pochází ze slunečních mexických polopouští. Na vrcholu dřevnatého kmínku nese bohatý chochol listů, které jsou lesklé, úzké a až 90 cm dlouhé. Je magnetem pro oči. A jako stvořená do moderních interiérů, protože jí nevadí suchý vzduch.




Návod, jak pěstovat Noli krok za krokem

Sloní noha, lépe řečeno tlustý kořen této rostlinky, je jakousi cibulí Nolin. Kmen, který Nolina má, slouží jako zásobník vody pro období sucha. Nolina roste pomalu, ale během tohoto času se vytvoří z původní cibule kmínek.

Prvních deset let nabírá na tloušťce a ročně přirůstá přibližně o obyčejný centimetr, až potom začne růst do výšky. Na vrcholu kmene se pak vytvoří jakýsi chochol z listů. Z tohoto chocholu se obloukovitě klenou dlouhé řemenové úzké listy, které se někdy na svých koncích různé stáčejí.

V přírodě se sloní noha dožívá i více než sto let. V přirozeném prostředí sloní noha vykvétá smetanově bílými květy. Pokud ji ale budete pěstovat doma, květů se bohužel nedočkáte. Pěstovat Noli v domácích podmínkách vyžaduje dodržení několika zásad, aby rostlina dobře prospívala.

Vhodný substrát pro Noli

Důležité je složení pěstebního substrátu. Měla by to být zemina s příměsí písku a jílu nebo rašelinový substrát.

Světelné stanoviště pro Noli

Stanoviště by mělo být co nejvíce světlé. Nolina dobře snáší i přímé slunce. Optimální je obvyklá pokojová teplota, naopak v zimním období, to znamená v době vegetačního klidu, Nolina snese chladnější teploty zhruba okolo 10 ° C, neměla by však klesnout. Jak bylo uvedeno, v stonku si uchovává vodu, ne v kořenech, proto netřeba velký květináč.

Jak Noli zalévat? – Přiměřeně

Nolina sice nesnáší příliš mokrý substrát, ale svůj přísun vláhy vyžaduje – především od jara do podzimu, kdy roste. Její bujné listy odpařují nemálo vláhy, proto je žíznivější, než například kaktusy. Substrát udržujte mírně vlhký, ne mokrý, v misce nesmí stát voda. Přelitá Nolina svěsí listy, stonek měkne.




Pokud na dno nádoby nasypete vrstvu hrubého písku nebo jemného štěrku, případně perlitu, poslouží drenáž jako prevence proti přemokření, i když zálivku neodhadnete. Hliněný květináč, který dýchá, je kvůli možnému přemokření vhodnější, než plastový.

Ve vegetačním období je třeba pravidelně Noli zalévat, avšak v zimě zálivku výrazně omezte. V létě můžeme do zálivky přidávat standardní tekutá hnojiva a zalévat s nimi přibližně dvakrát za měsíc.

Pozor na suchý vzduch

Nolina někdy špatně snáší příliš suchý vzduch, který je hlavně v bytech s ústředním topením. Tomu se dá snadno předejít častým rosením listů, což Noli velmi prospívá. Má ráda i čerstvý vzduch, takže Noli buď “letněte” venku v zahradě nebo na terase nebo ji dejte k otevřenému oknu.

Přesazování Nolin

Pokud byste chtěli tuto rostlinu přesazovat, měli byste to dělat jen v případě nezbytnosti a to zásadně vždy na jaře. Noli můžete také množit, ať už jejími semeny nebo pomocí odnoží při jejím přesazování.