Jak oplotit zahradu a dům?

Na jaře se často řeší otázka, že by bylo vhodné oplotit zahradu a dům. Ať už z důvodu toho, že oplocení nemáte, nebo je již v zoufalém stavu a je nutné ho obnovit. Zorientovat se v nabídce plotů, pletiv či zděných variant a živých plotů není dvakrát jednoduché. Přinášíme vám pár tipů, které vám mohou pomoci, pokud se rozhodnete oplotit zahradu a dům.

Jaké jsou možnosti výběru, pokud chcete oplotit zahradu a dům

Trh nabízí několik možností, nad kterými se vyplatí přemýšlet. Rozdíl je mezi nimi cenový a estetický. Máte na výběr z těchto variant:

  • pletivo – je nejlevnější variantou, jak oplotit svou zahradu a dům. Tyto zapletené dráty se hodí i do náročnějšího terénu.
  • svařované pletivo – je mnohem kvalitnější, síť odolá vyšší zátěži, nezadržuje dešťovou vodu. Jeho delší životnost určitě také uvítáte.
  • gabiony – svařované sítě se vyplní kamením. Využívají se jako ploty, zídky nebo jako ozdobný prvek na zahradě.
  • betonový plot – nabízí skutečnou ochranu proti zvědavým sousedům. Takto oplotit zahradu a dům jím můžete až do výšky 2,5 m.
  • dřevěný plot – vybrat si můžete z mnoha variant. Je náročnější na údržbu, protože vyžaduje pravidelný nátěr. Avšak nabízí velmi dekorativní řešení.

Dřevěné ploty vs. drátěné ploty

Dřevěný plot bude ve vaší zahradě zajímavým prvkem. Dřevo je možné sestavit vertikálně nebo horizontálně, a protože jde o nadčasový materiál, vždy bude vypadat velmi atraktivně. Dřevěné ploty jsou poměrně finančně nákladné na pořízení, navíc je dřevo třeba pravidelně udržovat.
Drátěný plot je rychlá a levná varianta. Zvlněný drát nezadržuje dešťovou vodu a je zcela nenáročný na údržbu. Drátěný plot je oproti dřevěnému méně finančně nákladný, ale zase, pokud si chcete oplotit zahradu a dům esteticky, drátěný plot vám nemusí tuto představu naplnit.

Živý vs. umělý plot

Existuje celá řada rostlin, dřevin a keřů, z nichž je možné vybudovat živý plot. Živý plot je třeba řádně zastřihávat a starat se o něj. Využít můžete rychle rostoucí dřeviny či popínavé rostliny. Tradiční jsou u nás túje, buxus, ptačí zob, a další.

V případě, že nemáte čas pravidelně stromky či keře zastřihovat a chcete mít plot vyrostlý rychle, pak můžete vyzkoušet umělý živý plot se stíněním. Poslouží jako dokonalá ochrana nejen v zahradě, ale i na terasách a balkonech. Hodí se i na zastínění pergol a altánů.

Obrovskou výhodou je, že skutečně nemusíte čekat dlouhé měsíce a plot máte k dispozici za malou chvíli. Nabídne vám potřebné soukromí, dokonalý stín a od originálních živých plotů je k nerozeznání. Tento umělý živý plot nemusíte nijak složitě udržovat. Náklady na jeho pořízení nejsou vysoké.

Plastové síťoviny

Další možností, jak oplotit zahradu a dům, je využít různé síťoviny na oplocení zahrad. Jednou z variant jsou například plastové síťoviny, které se hodí k vytvoření ohrady pro zvířata nebo do králíkáren a voliér. Vybrat si můžete z mnoha variant podle hustoty jednotlivých oček. Poslouží také jako ochrana balkonu nebo jako síť proti větru.

Díky svému vzhledu může v zahradě působit dekorativně. Vybrat si můžete z mnoha barevných variant, nejčastěji se používá zelená či stříbrná barva. Plastové síťoviny se používají i ve větracích a ventilačních šachtách jako ochrana mřížky.