Jak odstranit bolesti zad přírodní cestou?

Bolesti zad umějí pěkně potrápit. Častokrát bolest sama odezní, ale proč tomu nepomoci? Pokud máte záda bolavá, namožená nebo vás venku ofouklo, máme pro vás zaručené rady, jak s bolestí zad zatočit. Rozhodně nemusíte užívat analgetika ani jiné chemické látky, poradíme vám, jak odstranit bolesti zad přírodní cestou.

Příčiny bolesti zad

Bolesti zad mohou mít různé příčiny, v první řadě je třeba se zamyslet nad správným držením těla při chůzi i při sezení, pozor také na příliš těžkou kabelku, či tašku nošenou často na jednom rameni, nebo v jedné ruce. Při sedavém zaměstnání používejte vhodnou ergonomickou židli a přizpůsobte si rozložení věcí (např. monitoru, klávesnice, telefonu) na vašem pracovním stole.

Při zvedání těžkých předmětů je zase třeba dbát na správnou techniku. Pozor také na nachlazení, které je častou příčinou bolesti zad.

Je třeba dbát na dostatečnou vrstvu oblečení zvláště při pobytu ve studeném a vlhkém prostředí. Příčinou bolesti zad může být také obezita, která vede k ochabování svalů a k přetěžování páteře a kloubů.

Pokud vás postihla akutní bolest zad, vyzkoušejte naše tipy z přírodní lékárny:

Lázeň ze smrkového jehličí

Lázeň ze smrkového jehličí uvolňuje svaly a zbaví vás bolesti páteře. Stačí, když 1 kilogram smrkového jehličí povaříte zhruba 10 minut v 5 litrech vody a odvar pak přecedíte přímo do koupele. Koupel by měla trvat 15-30 minut a měla by mít teplotu 38-45 °C. Dopřejte si ji minimálně jednou týdně.

Koupel v Epsomské soli

Epsomská sůl uvolňuje nervový systém, tlumí bolest zad a končetin, uvolňuje svalové napětí, regeneruje svaly a detoxikuje tělo. Koupel v teplé vodě by měla trvat okolo 30 minut, do vany přidejte asi 400 g Epsomské soli. Po koupeli nejméně hodinu odpočívejte.

Třezalkový olej

Třezalkový olej (vyrobený naložením čerstvých květů třezalky do kvalitního za studena lisovaného oleje alespoň na 6 týdnů) odstraňuje bolesti páteře a dokáže uvolnit a regenerovat meziobratlové ploténky.




Třezalkový olej je vhodný na masáž zad nebo si nechte třezalkovým olejem natírat páteř a její okolí, či jiné bolavé místo a zakryjte ho igelitem nebo potravinářskou fólií a ručníkem. Obklad nechte působit alespoň 2 hodiny, během kterých relaxujte.

Bezový likérsm

Bezový likér pomáhá při migréně, zánětech nervů, bolestech páteře či ischiasu. A jak ho vyrobit?

Asi 4 kg zralých čerstvých bezových květů otrhaných ze stopek a dobře umytých zalijeme takovým množstvím vody, aby byly květy ponořené. Přidáme 2 bio citróny nakrájené na kolečka a 5 ks hřebíčku a vodu přivedeme do varu. Vaříme asi 5 minut a potom bezinky přecedíme a vytlačíme přes plátno.

Do přecezené šťávy přidáme asi 2 kg třtinového cukru a 4 lžíce instantní kávy rozmíchané s trochou vody. Šťávu s cukrem a kávou povaříme dalších 15 minut na mírném ohni za stálého míchání. Po vychladnutí na pokojovou teplotu přilijeme do šťávy 1 litr vodky či rumu, promícháme a plníme do uzavíratelných vyvařených lahví. Láhve s likérem skladujeme nejlépe v chladničce. Každý večer před spaním užíváme 1 malou skleničku likéru.

Obklad z listí černého bezu

Čerstvé listy černého bezu rozklepeme paličkou nebo rozmixujeme na kaši a přikládáme na bolestivá místa, kde obklad můžeme nechat působit i několik hodin, či přes noc. Působí na ischias, zbavuje bolesti natažených svalů, šlach a kloubů a končetin postižených revmatismem.

Těhotenství

S bolestí zad se často setkáváme i v těhotenství. V tom případě můžeme doporučit masáž třezalkovým olejem, který zároveň předchází vzniku celulitidy a strií.

Teplá, ne horká, koupel v Epsomské soli je možná, ale raději ji konzultujte se svým lékařem. Zkuste si na postižené místo přiložit ohřívací láhev, teplo může pomoci ulevit od bolesti.

Tipy 

Jako prevenci i jako součást léčby je vhodné zařadit do vašeho volného času pravidelně sport, např. plavání skvěle procvičí všechny svaly. Nepřehánějte to však se zátěží, bolest by se mohla zhoršit.

Upozornění

  • Při neustávající nebo velké bolesti navštivte lékaře. Pozor si dejte zejména, pokud bolest cítíte i v klidném stavu nebo během spánku a také pokud máte zvýšenou teplotu, mohlo by jít o zánětlivé onemocnění.
  • Bezinka v syrovém stavu a její použití ve velkém množství může způsobit nevolnost, či podráždit žaludek, proto je třeba zalít ji před konzumací vroucí vodou nebo ji jemně povařit, usušit, či naložit do alkoholu.
  • Po masáži třezalkovým olejem se neopalujte, třezalka může způsobit fotosenzibilitu.
  • Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter.