Jak obstojí kravské mléko v konkurenci s těmi rostlinnými?

Doba stále postupuje, a proto se nedivme, že nás neustále překvapuje něčím novým. Jednou slyšíme to, jednou ono. Jednou, že je něco zdravé a pak úplný opak. Najednou se máme zříci toho, čemu jsme po dlouhá léta věřili a spoléhali se, že je to prospěšné.

Rostlinná mléka – co jsou zač?

Název jste už jistě zaslechli. Rostlinná mléka jsou již podle názvu rostlinného původu. Mohou být prakticky z čehokoliv. Z kokosu, mandlí, rýže, z máku, ze sóji a dalo by se pokračovat. Výjimečné jsou tím, že si je snadno a jednoduše dokážete vyrobit i sami doma. Barva je zcela identická s kravským mlékem, ale chuť se samozřejmě nedá napodobit. V některých zemích světa se rostlinná mléka dostávají do popředí před těmi kravskými a zaznamenaly “boom” ve zdravé výživě.

Také jsou plné vitamínů

Mandlové mléko se stará o kvalitu a zdraví naší pokožky, protože obsahuje hodně vitamínu D a E, zatímco kokosové příznivě působí na naši paměť a koncentraci. Tato mléka jsou lehce stravitelná a lidé s intolerancí na laktózu na ně nedají dopustit. Jsou náhradou za běžné mléko – do vaření, pečení, do kávy, ale i do koláče či k ovesným vločkám. Podíl vápníku je téměř stejný s porovnáním s tím kravským. Nicméně nevýhodou by mohla být jeho vyšší cena a také fakt, že jódu obsahují pomálu.

Kravské vs. rostlinné

Pokud se již hrneme do srovnání těchto mlék, pamatujme si, že je zajisté důležité jít ruku v ruce s novými trendy, ale není v pořádku vše “staré” zavrhnout. “Obyčejné” kravské mléko totiž obsahuje více vitaminů A a D a také mnohem více bílkovin, než rostlinná mléka. Jeho chuť je nenapodobitelná a také nenahraditelná, a pokud jste zdraví a netrpíte intolerancí, nevyhýbejte se mu. Ani s jeho pitím to však není třeba příliš přehánět, takže jak se říká – všeho s mírou a hlavně podle vlastního uvážení.