Jak může fungovat manželství bez sexu?

Každý dá za pravdu, že ideální manželství neexistuje. Jsou pouze taková, ve kterých vládne harmonie, perfektní komunikace, velká dávka tolerance a upřímného přátelství. To je ten nejlepší případ. Pak jsou tu manželství, kde to poměrně často skřípe. Obvykle bývá na vině nesprávná komunikace, či jakási nadřazenost jednoho z partnerů. Někdy to zajde až tak daleko, že spolu přestanou sdílet intimní život.

Prý polovina vztahu

Už od pradávna platí věta, že sex ke vztahu prostě patří. Spolu s citem jdou ruku v ruce a nikdo nikoho nepřevyšuje. Pokud je vše v pořádku a partneři si výborně rozumějí, nepociťují deficit, ať se to týká čehokoliv, třeba i peněz. Mají jeden druhého a to jim stačí. Jsou na vrcholu “vítězné hory” nebo za cílovou páskou, pokud chcete. Občasné výměny názorů však nejsou na škodu. Takzvané hádky jsou totiž kořením vztahu. Je jen dobré, pokud si oba dva umí otevřeně promluvit a říct si tváří v tvář o problémech, které je trápí.

Co se však stane, když naše trápení, pocity a postřehy nevyjdou na povrch? Začneme se litovat a svět kolem nás už nebude tak růžový jako kdysi. Své osobní problémy si začneme s sebou nosit do práce, mezi přátele, nebo si to v nejhorším případě odskáčou naše děti.

Jakmile ve vztahu nastane komunikační krize, přenese se to i do sexuálního života. Vždyť sex není jen o tělesné radosti, ale je to také spojení dvou duší, které si navzájem důvěřují, věří si, chápou se a mají se rádi. Ne nadarmo se říká, že bez lásky ho jen málokdo prožije naplno.

Vzájemná dohoda

Manželství bez sexu může fungovat, ale pouze na základě vzájemné dohody a upřímného rozhovoru. Některé páry si po letech fungování uvědomí, že to už není takové, jako na začátku. Jiskra a vášeň se vytratí a dny zaplní povinnosti, stres či vlastní zájmy. Rozejít se nechtějí, ať už kvůli dětem nebo kvůli vlastní pohodlnosti, či spokojenosti. Rady odborníka mohou, ale nemusí pomoci. Nejprve hraje hlavní roli ochota něco změnit. Nicméně, pokud již láska vyprchá, jen těžko najdete porozumění pod přikrývkami…

Ptáte se, jak vypadá ta dohoda? Odpověď je docela jednoduchá. Pokud oba souhlasí, že začnou fungovat bez sexu, už to je první krok k úspěchu. Vždy se však najde jeden v tom vztahu, kdo s úplným celibátem souhlasit nebude. Tehdy dochází k dohodě číslo dvě, a tou je – řeš si to jak chceš, ale já to raději nechci vědět…