Jak lépe pochopit a poznat druhého?

“Proč je tak protivná, když jsem jí nic neudělal?”, “Proč se mnou nemluví, když už je hodinu doma?”, “Proč se hned rozpláče při prvním problému?“, “Proč hned předkládá řešení, když jen potřebuji, aby mě vyslechl?” Někdy můžete mít pocit, že si s vaším partnerem / partnerkou nerozumíte. Zdá se vám, že máte natolik odlišné vnímání světa, že se nemůžete nikdy shodnout. Zjišťujete, že vnímáte stejnou situaci zcela jiným způsobem a nerozumíte proč. Chtěli byste partnera / partnerku lépe pochopit, ale nevíte, jak na to.
Metody, jak lépe pochopit a poznat druhého

Zkuste přečíst knihu

Rozhodně je nutné takovou vzniklou situaci řešit a pokusit se lépe pochopit toho druhého. Prvním krokem může být pro oba partnery přečtení knihy Barbary a Allana Peasových: Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách?

Sice je to populárně naučná literatura, takže některé informace jsou vysvětleny zábavnou formou, ale i tak je pro vztah velmi přínosná. Najednou se dočtete, proč muži u televize nevnímají, proč ženy neustále hovoří o svých problémech a rozčiluje je, když jim muži neustále předkládají řešení atd.

… nebo experiment?

Můžete ale také zkusit experiment popsaný níže. Říká se, že druhého můžeme lépe pochopit, když se vžijeme do role druhého. Proč to tedy nevzít s tou výměnou rolí doslovně?

Vyberte si den

Vyčleňte si jeden celý den, kdy výměnu uděláte. Nejlepší je vybrat si jeden z těch víkendových, protože se vyhnete výměně pracovních povinností v zaměstnání, což by vám mohlo trochu zkomplikovat život.

Proberte to s partnerem / partnerkou

Nezapomeňte to celé vysvětlit partnerovi / partnerce. Snažte se ho / ji přesvědčit, jak zajímavé a přínosné by to mohlo být pro váš vztah.

Vysvětlete také postup, jak bude celá výměna probíhat. Pokud oba dodržíte vše, co role toho druhého obsahuje, večer si odpočinete, že už je konec. A snad vám to opravdu pomůže lépe pochopit svého partnera / svou partnerku.
Jak to udělat?

Pokud s partnerem / partnerkou žijete, víte, jak dlouho leží po budíku v posteli, kolik času tráví před zrcadlem, jak dlouho a zda ráno snídá… Kdo vaří oběd, zda mu při tom ten druhý asistuje nebo zda si dělá něco svého… Jak a kdo dělá nutnosti v domácnosti jako mytí nádobí, vynášení koše apod. Znáte podrobně celý jeho / její i svůj den. Zkuste všechno dělat tak, jak to dělá vaše druhá polovička.

Pokud vám některé informace o něm / jí chybí, neváhejte se zeptat předem, aby vaše nová role byla věrohodnější. Zkuste to dodržovat až do samotného večera a až před spaním s experimentem skončíte. Ihned poté proberte situaci toho druhého, diskutujte o tom, jaké jsou jednotlivé role a co by bylo např. lepší vymyslet jinak, aby to vyhovovalo oběma.