Jak naučit děti pozitivní vztah k přírodě?

Dnes už asi nikdo nepochybuje o důležitosti environmentální výchovy. Naše životní prostředí čelí závažným problémům, jaké lidská civilizace dosud neznala. Než se děti dostanou k soudržnější environmentální výchově ve školním zařízení, hlavním “učitelem” má být rodič. Už u nejmenších dětí je třeba budovat pozitivní a ochranářský vztah k přírodě, její ochraně a udržitelnosti.
Otázkou je – jak vychovat z našich potomků generaci, která nebude lhostejná k životnímu prostředí? Jak v nich vzbudit lásku k přírodě?



Odpovědí je rozvíjení pozitivních zážitků v přírodě od útlého věku. Právě ty mohou ovlivnit naše chování a postoje v dospělosti. Obzvláště důležité je období do tří až šesti let, kdy se formuje osobnost dítěte. Pokud mu vštěpujete  úctu k přírodě a všemu živému již v této fázi dětství, je velmi nepravděpodobné, že z něj vyroste teenager odhazující smetí v lese a vyplivávající žvýkačku na chodník.

Příroda nikdy nezklame

Příroda je nejen “zdarma”, ale místo frustrace, ke které vede přebytek materiálních věcí, uklidňuje. Pobyt v ní je relax. Děti si dokáží hrát celé hodiny s kamínky a stébly trávy, a to aniž by si vzpomněly, že jim něco chybí a potřebovaly vám to připomenout pláčem. Obklopeni zelení následují svou přirozenou divokost a touhu zažít dobrodružství.

Jak na to?

Malé děti jsou velmi vnímavé. Rychle se učí a kopírují vaše chování. Pokud dokážete projevit empatii nejen vůči lidem, ale i vůči maličkému živočichovi či drobné rostlince, dítě velmi rychle pochopí, že ke všemu živému je třeba se chovat s úctou.
Podporujte empatický a emočně naplněný vztah k přírodě. V dospělosti se projeví v rovině odpovědnosti. Pokud si nejste zcela jisti, jak na to, nabízíme 10 praktických tipů, které si jistě snadno osvojíte.

1. Nechejte je hrát si venku

Kolik? Co nejvíce. S větvičkami, kamínky a stébly trávy je největší zábava. Dovolte dětem přírodu “ohmatávat.” V létě mohou běhat bosé po trávě, na podzim sbírat barevné spadané listy, ze kterých si doma vyrobíte pestrou dekoraci.
Ať objevují texturu kůry stromů, dotýkají se kamenů, tvoří malé přehrady v potůčku, přesypávají lopatkou hlínu a stavějí hrady z písku. Nejenže je to pro ně prospěšné senzomotorické cvičení, ale je to zároveň forma hry, která nestojí žádné prostředky a děti dokáže pohltit na dlouhou dobu.
Že budou od bláta a písek budete lovit až za ušima? Nebojte se, každé dítě je vodou omyvatelné.

2. Zasaďte spolu rostlinu

Jakoukoliv. Ať už máte zahrádku a pěstujete vše od okrasných květin až po ovoce a zeleninu, nebo máte jen pár květináčů na balkoně, na tom nezáleží. Děti pocítí obrovskou radost, když semínko či sazenice vyžene první výhonky a bude růst.
Pokud máte možnost, nechte je ochutnat jedlé plody svého úsilí. Jak sladce bude chutnat vlastnoručně vypěstovaná jahůdka či hrášek.
Před Velikonocemi zas můžete nasadit řeřichu či žito do vaty ve vajíčku a osvěžit si příbytek. Naučte děti pravidelně rostlinku zalévat, aby pochopili, že vyžaduje péči.

3. Postarejte se o zálivku stromů ve vašem okolí

Přiznejme si, léta jsou čím dál žhavější a nejen lidé, i rostliny mají problémy je ve zdraví přečkat. Pokud jsme stromům vděční, že nám vytvářejí stín a přirozeně ochlazují prostředí, vraťme jim to tímto nenáročným způsobem.
S dětmi se můžete vydat na podvečerní procházku (stačí po vaší ulici) a zalévat stromy či keře, které to potřebují. Uvidíte, že do zalévání se vaše dítě zamiluje. Je jen na vás, jestli mu dáte do ruky konvičku, láhev, skleničku nebo si najdete jiný kreativní způsob. Klidně využijte i vodní pistole, která vám odpočívá doma na poličce.



4. Připravte krmítko pro ptáky

Drobní ptáčci, kteří na zimu neodlétají do teplých zemí, to nemají s potravou v chladných měsících jednoduché. Děti už mají hračku obehranou, televizi pouštět nechcete a venku je počasí pod psa? Je čas něco s dětmi vyrobit!
Na internetu najdete návody, jak vyrobit dřevěné krmítko, krmítko z plastové láhve či dokonce z toaletní roličky. Fantazii se meze nekladou. Hotové krmítko zavěste venku tak, abyste ho měli v dohledu. Pak se už jen pohodlně usaďte v obývacím pokoji či kuchyni, uvařte si šálek teplého čaje či kakaa a pozorujte ptáčky, jak se budou slétat k připraveným pamlskům. Nezapomeňte semínka hladovým návštěvníkům pravidelně doplňovat.

5. Nezabíjejte hmyz

Vletěla vám dovnitř do příbytku moucha, vosa či komár? Brzděte své nutkání máchnout po nich tím, co máte po ruce. Namísto likvidace drobného návštěvníka vysvětlete klidně dětem, že i hmyz je v přírodě důležitý a má svou roli.
Přemístěte spolu zbloudilého broučka na balkon či před dveře a nechte ho žít svým vlastním životem. Tímto způsobem také eliminujete strach dětí z hmyzu. Podobně se chovejte k žížalám, k housenkám či slimákům. Děti by měly vědět, že pokud je někdo slabší či maličký, neznamená to, že je bezvýznamný.

6. Naučte děti separovat odpad

Být součástí ochrany životního prostředí již v útlém věku nemusí být složité. Už dvouleté dítě dokáže separovat plastové lahve, pokud mu to párkrát ukážete. Rozlišovat, která surovina do kterého koše patří (samozřejmě ne ostré a nebezpečné předměty), může být pro něj zábava. Navíc se přitom může učit rozpoznávat barvy – plastové láhve házíme do žlutého koše, sklo do zeleného, ​​kovy do červeného a tak dále. Vysvětlete dětem, že odpadky nepatří na ulici ani do lesa. Buďte příkladem a odpadky nalezené v lese sesbírejte a hoďte do popelnice.

7. Nechte je procítit krásu a harmonii přírody s vámi

Přivoňte ke květinám, udělejte si herbář z podzimních listů, vyrobte si dekoraci z opadaných šišek. Zaveďte děti na místo, odkud je krásný výhled. Obdivujte spolu mraky, modré nebe, duhu po dešti, naslouchejte klepání deště, ukažte jim svítící měsíc na noční obloze. Probuďte v přírodě všechny své smysly.

8. Čtěte dětem příběhy s environmentální tématikou

Čtení pomáhá poznávat a porozumět světu, o tom není pochyb. Vsaďte na knížky o rostlinách, zvířátkách a přírodních živlech. Díky krásným ilustracím určitě nebude čtení o lesích, včeličkách či o větru nuda. Sehnat se dnes dají i audiopohádky a časopisy s environmentálním zaměřením. Vaše putování s pohádkami posunete na ekologičtější úroveň, pokud si knihy nekoupíte, ale půjčíte v knihovně.

9. Naučte děti zhasínat a šetřit vodou

Dnes by mělo být již samozřejmostí šetřit přírodní zdroje. Pokud jste k tomu nebyli vedeni jako děti, s těmi svými máte druhou šanci. Do koupelny umístěte skleničku, který budete mít vždy po ruce, když si myjete zuby.
Naučte děti, že v místnosti, kde nikdo není, se zhasínají světla a že televize se vypíná, pokud ji nikdo nesleduje. Děti velmi rády vypínají a zapínají tlačítka. Pokud na vypínač ještě nedosáhnou, mohou si pomoci malou stoličkou. Uvidíte, že zanedlouho budou ony zhasínat po vás, pokud náhodou zapomenete.

10. Povídejte, vysvětlujte, ukazujte a personifikujte

Vysvětlujte jim, jak pracovití jsou mravenci, jak důležité jsou včeličky. Udělejte si procházku v lese a pojmenujte květiny, stromy a ptáky, které vidíte. Vyprávění můžete personifikovat. Vysvětlete jim, že i rostlinky jsou žíznivé, když nedostanou napít. Že stromeček bolí, pokud mu odtrhnete větvičku…
Zařaďte toto vyprávění jako běžnou součást vaší procházky v parku, lese či blízkém okolí. A nezapomeňte, že pokud se děti ptají, neexistuje hloupá otázka.