Jak léčit příznaky syndromu suchého oka?

Syndrom suchého oka potkal už přibližně jednu pětinu populace, takže vůbec nejde o ojedinělý problém. Dobrou zprávou ale je, že oční lékaři umí účinně pomoci správně zvolenými očními kapkami nebo umělými slzami, ale je třeba přijít na první vyšetření co nejdříve.

O co jde při syndromu suchého oka?

Tento syndrom způsobuje pocit suchosti v očích vyvolaný hlavně nedostatkem slz, resp. slzného filmu. Slzy jsou sice z velké části tvořeny z vody, kromě ní však skládají i z glukózy, bílkovin, aminokyselin, soli a dalších látek, které oči chrání před podrážděním.

Pokud je kvalita slz snížena nebo slzného filmu není dostatek, začíná problém se suchýma očima a tvoří se například drobné trhlinky na oku vedoucí k zánětům.

Zhoršení v zimě

V místnostech, kde se topí, je vzduch často suchý. Pak jdeme ven, kde je zima, fouká ledový vítr a na oči působí nepříjemný mráz (teploty pod 0 ° C). To vše problémy se suchýma očima zhoršuje – oči jsou v zimě obecně vyčerpanější i u zdravých lidí, takže pokud trpíte syndromem suchého oka, toto období je ještě náročnější.

Jakmile u sebe problémy objevíte, zajděte na vyšetření k očnímu lékaři, který tento problém v drtivé většině případů vyřeší pouze očními kapkami nebo umělými slzami. Ale pokud se problém ani po delší době neléčí, je možné, že budete muset podstoupit radikálnější léčbu operačním zákrokem.

Hlavní příznaky suchých očí

K hlavním příznakům patří svědění očí, aniž jste si je něčím vědomě podráždili. Velmi často pacienti popisují pocit pálení v očích, citlivost na světlo a červené oči, které jsou výsledkem podráždění. Oči slzí, štípou, máte pocit, jakoby byl v očích nasypaný písek. Mnohé z těchto zmíněných příznaků vyřeší volně dostupné kapky do očí, ale často jen na určitý čas. Příznaky se pak vrátí v ještě horší intenzitě, proto je třeba vyšetření nepodcenit.