Jak dětem vysvětlit Ježíška?

“Pohádky” o Ježíškovi zná každý z nás ze svého dětství a přenášejí se z generace na generaci. Dělají Vánoce kouzelnější, než by se mohlo zdát. Rodiny s malými dětmi připravují své děti dlouho před Vánocemi na Ježíška. Děti píší Ježíškovi roztomilé dopisy a kreslí, co by si přáli pod vánoční stromeček. Je to okouzlující a fascinující zvyk, nad kterým se málokdo pozastaví. Odborníci na výchovu tento rituál nepovažují za lež. Vysvětlují to tak, že to vše odpovídá tomu, jakým způsobem vnímají malé děti svět kolem sebe. Ale uvažovali jste někdy nad tím, jak dětem vysvětlit Ježíška?




Je dobré dětem vysvětlit Ježíška?

Vánoční atmosféra je krásná právě díky Ježíškovi. Pokud umíte správně využít možnosti, které vám tento tradiční svátek dává, budete si se svými dětmi skvěle užívat kouzelnou atmosféru vánočních svátků a zároveň rozvíjet i jejich fantazii a vnímání mezilidských vztahů .

Mimo jiné své děti naučíte, že jejich přání nemusí být splněna doslova, ale že budou mít radost i z jiných dárků.

Nepovažujte to za lži vůči dětem

Děti jsou velmi zvědavé a ptají se na nejrůznější věci v souvislosti s Ježíškem. Jak to všechno na světě stihne, apod. Rodiče si musí vymýšlet stále nové příběhy, a tak si Ježíšek žije v každé rodině svůj život. Rozhodně to nejsou lži, spíše se jedná o první setkání dítěte s duchovními aspekty života bez ohledu na náboženské zvyky.

Neberte jim iluze, pokud nemusíte

Ježíšek je symbolem Vánoc a jeho popírání by bylo i popíráním příběhů.

Každé dítě má svůj vnitřní svět, ve kterém se odehrávají příběhy nám dospělým nepochopitelné. Proč jim tyto krásné iluze tedy brát? Logiku a abstraktní myšlení si děti začínají uvědomovat až zhruba po desátém roce svého věku.

Kdy je nejlépe vysvětlit Ježíška?

Někteří rodiče se ptají, kdy říci dětem pravdu o Ježíškovi a vysvětlit Ježíška. Většinou na to děti přijdou samy, nebo od kamarádů ve školce, škole, apod. Mnozí psychologové doporučují dovolit dítěti věřit v tyto bytosti co nejdéle, klidně i do 10 let. Právě tajemno spojené s nimi patří k nejkrásnějším vzpomínkám na dětství.

Obvykle však o nich ratolesti začnou pochybovat v období, kdy začnou chodit do základní školy a tam se spolužáky tuto otázku řeší. Zatímco některé vědomost, že sladkosti do punčoch a dárky pod stromeček dávají rodiče, nijak nezarmoutil, pouze se potvrdí to, co už tušili, jiné mohou být reálně zklamané.

Rodiče pak překvapeně zjistí, že jim toto odhalení vadí víc než jejich dětem vzhledem k tomu, že mají pocit, že dítě přestane prožívat Vánoce tak intenzivně jako dosud.




Rozhodně se nesnažte zamlžovat

Pokud vám děti položí otázku, jak to s tím Ježíškem opravdu je, měli by dostat jasnou odpověď. Nejprve se však ujistěte, na co se dítě ptá a co chce vlastně slyšet. Zkuste se ho na jeho otázku zeptat “proti otázkou”, například: A jak si myslíš, že to opravdu je?

Děti nejsou hloupé a je zcela normální, když jim vrtá v hlavě, odkud se vzal a zda je opravdu reálný. Ideální je nechat, aby se dítě samo rozhodlo, kdy je pro něj správný čas na odhalení pravdy – když přijde za vámi a řekne, že to o Ježíškovi už ví, že nenosí dárky a že to děláte vy.

Je to přece jen přirozenější, než když vy invazivně vstoupíte a  zrušíte kouzlo Vánoc holou pravdou do očí.

“Lež” o Ježíškovi nepokazí výchovu ani vývoj dítěte

Nakonec stejně každý z nás v dospělosti zjistí, že mu “lži” o Ježíškovi vůbec neublížily a všichni se na Vánoce a na Ježíška každoročně těšíme kvůli kouzelné atmosféře.

Některým z nás rodiče vysvětlit Ježíška nestihli dodnes, protože jsme to jako děti považovali za nepodstatné. A nakonec, i vy přece raději svým dětem uděláte radost tím, že zahalíte Vánoce do tajemna ve formě “záhadného Ježíška”, který dětem nosí přes okno či komínem dárky.