Jak bojovat proti migréně přírodní cestou?

Trápí vás bolesti hlavy nebo migréna a nechcete stále užívat pilulky na bolest? Zkuste využít sílu přírody a bojovat proti migréně přírodní cestou. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Jak bojovat proti migréně pomocí kopretiny řimbaby

Nejznámější a nejúčinnější bylinou na migrény je bezpochyby kopretina řimbaba. Tato trvalka kvete od června do září malými bílými kvítky se žlutým středem. Z kopretiny řimbaby se sbírá její nať, která se pak suší ve stínu.

Čerstvé listy můžeme užívat po celé vegetační období. Řimbaba zaprvé tlumí bolest, je velmi vhodná proti bolestem hlavy, migréně a menstruačním bolestem. Uvolňuje křeče svalového a nervového původu.

Co je potřeba na tinkturu z kopretiny řimbaby:

  • hrst natě z kopretiny řimbaby
  • konzumní líh
  • uzavíratelná sklenice

Jak si připravit tinkturu z kopretiny řimbaby

Hrst čerstvé natě z kopretiny řimbaby nakrájíme nadrobno. Natí naplníme sklenici zhruba do 1/5 a zalijeme ji 65% konzumním lihem, případně vodkou, či slivovicí.

Sklenici necháme stát na slunci alespoň měsíc. Denně protřepáváme a nakonec přefiltrujeme přes plátno. Tinkturu užíváme takto: při nástupu migrény asi 10 kapek a potom každou půl hodinu dalších 10 kapek až do zmírnění bolesti, avšak maximálně za den byste měli přijmout 50 kapek této tinktury. Při akutních bolestech a křečích možno vzít 1-2 kávové lžičky, jako jednorázovou dávku.

Řimbaba působí také jako prevence migrény, stačí denně sníst jeden čerstvý list. 2-3 listy denně pak působí jako lék na migrénu.

Jaké bylinky jsou ještě vhodné, pokud chcete bojovat proti migréně

Chcete-li bojovat proti migréně přírodní cestou, můžete využít i další jiné bylinky, které jsou vhodné pro prevenci či léčbu migrény. Vhodnými bylinkami jsou: andělika lékařská, majoránka zahradní. V aromaterapii dále využijeme odvar z levandule, který inhalujeme. Levanduli nebo rozmarýn ve formě éterického oleje můžeme také kápnout do koupele.

Prevence

Pokud chceme předcházet vzniku migrény, masírujeme spánky levandulovým olejem. Takový olej si můžete vyrobit tak, že nasekáte hrst květů levandule, zalijete je 1 dcl olivového oleje a necháte dobře uzavřené v nádobě v tmavé místnosti po dobu 1,5 měsíce. Jednou za 2-3 dny tento olej promíchejte.

Jako prevenci a součást léčby se doporučuje zvýšit příjem hořčíku (najdeme ho např. datlích, banánech a meruňkách), vápníku (velké množství vápníku obsahuje např. mák, chia semínka, či mořské řasy), omega 3 mastné kyseliny (najdeme je v tučných rybách a ořeších). Vhodným doplňkem je také pupalkový olej.

Příčiny migrény

Přesné důvody migrény nejsou v dnešní době stále ještě zcela známy. Ale je velká pravděpodobnost, že pokud je ve vaší rodině někdo s migrénou, tak to může postihnout i vás, tedy velkou roli při migrénách sehrává genetika.

Jistou míru odpovědnosti za vznik migrény může mít přicházející menstruace a velké hormonální změny. Migréna, její intenzita a frekvence může být ovlivněna i antikoncepčními pilulkami.

Odborníci říkají, že migréna může být vyvolána i různými abnormalitami v cévách a jejich přílišnou citlivostí. I vnější faktory velmi působí na migrénu. Mezi vnější faktory patří spánek, stres, počasí, některé druhy potravin a jiné.

Tip, jak bojovat proti migréně

Při pojídání čerstvých listů mohou v ústech vzniknout vyrážky, či vřídky. Citlivější osoby si mohou lístky předem usmažit. 

Upozornění

  • Sklenice na tinkturu z kopretiny řimbaby nesmějí být tmavé.
  • Neměli by ji užívat lidé s poruchou srážlivosti krve a těhotné ženy.
  • Bojovat proti migréně přírodní cestou má určitě smysl!
  • Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter.