Jak bojovat proti depresi?

Šťastní jsou ti, kterých se netýká… Strašák zvaný deprese se stále častěji vyskytuje u lidí každé věkové kategorie, nehledíc přitom na pohlaví. Pokud ji navíc “krmíte”, jen tak lehce se jí nezbavíte.

Je to nemoc

Deprese se dá léčit. Pokud zaznamenáte, že s vámi něco není v pořádku a každým dnem se cítíte stále hůř, měli byste urychleně jednat. Pravda je taková, že tímto onemocněním trpí hlavně ženy, protože mají opravdu hodně naloženého na ramenou. Strach ze selhání, přílišná psychická zátěž, stres, špatná životní situace, množení problémů z každé strany a pocit naprosté beznaděje – tím to jen začíná.

Všedních dní se zhostí pesimismus, sebeobviňování, pocit méněcennosti, ale i viny. Únava, ale i jakási pomalost, podrážděnost a velmi špatný spánek, či ztráta tělesné hmotnosti a příjemného vzhledu, jdou s depresí ruku v ruce. Ztrácíte pro vás význam žít, přestáváte se mít rádi, nic vás nezajímá a zcela propadáte do smutku.

Vyléčí se léky a odbornou pomocí

Nečekejte, že se ztratí. Deprese je vážné onemocnění, které vyžaduje pomoc odborníka, v opačném případě může mít katastrofický dopad. Odborníci nasadí vhodnou léčbu a pokud budete dodržovat dávkování léků a vést zdravý životní styl, dokážete tento boj vyhrát. Je velmi důležité poslouchat a být trpělivý, jinak se může deprese nečekaně vrátit.

Prevence

Všichni občas cítíme silný smutek a možná si čas od času řekneme sami pro sebe, že jsme tu zbyteční a nikomu nebudeme chybět. Pozor na tato slova. Jsme pro tento svět velmi důležití! Máme tu nějakou roli, pro kterou jsme se narodili. Jsme předurčeni být hlavně šťastní a zažívat radost a lásku. Tok myšlenek v naší hlavě a neustále hodnocení nás, našich blízkých, situací – jsou pouze domněnky a úhlavní nepřátelé. Je třeba si uvědomit, že nic není proti nám a změnit pohled na život.

Důležití jsou přátelé a naše vztahy nejen v rodině, ale i s naším okolím. Když je člověk často sám, rychleji upadne do pochmurných stavů. Procházky v přírodě, relax, správná a vyvážená strava, dokonce i pohyb v podobě sportu – jsou ta nejlepší prevence a zároveň léčba.