Jak a proč se herpes stále vrací?

Herpes je virové onemocnění, které se vyskytuje zejména u lidí, kteří mají zvýšený nápor stresu, únavy a s tím spojenou sníženou imunitu. Kdo ho ještě neměl, možná jej mít nikdy ani nebude, ale pokud jste již herpes jednou překonali, i tak se ho nezbavíte jednou pro vždy.

Objeví se pokaždé, když vás začne zrazovat zdraví

Nejdříve vás pouze svědí okolí rtů a pak si najednou všimnete malých puchýřků. Za jiných okolností byste jim nepřipisovali žádný význam, avšak když popraskají a vytvoří se z nich neestetický strup, který bolí, začnete to být problém. Taková okrasa na rtu nebo na bradě věru není nic moc. Přitahuje pohledy lidí a způsobuje údiv, možná i znechucení. Proč vzniká herpes a co ho způsobuje?

Někdy za to mohou zkoušky ve škole nebo změna rodinné situace, nápor stresu, problémů nebo obyčejná chřipka či nachlazení. To vše jsou hlavní “postavy” v příběhu, který nikdo nechce dobrovolně zažít. Pokud se již objeví, neztrácejte svou dobrou náladu. Lehce se ho zbavíte. Herpes se však bude objevovat pravidelně.

Někdy ho způsobí slunce, jindy alergie

Nejen stres a snížená imunita, ale například i alergie na různé druhy potravin nebo úpal mohou způsobit, že se nepříjemný herpes na rtech objeví. Ačkoli je to virové onemocnění, existují dva tábory odborníků, kteří mají rozdílné tvrzení. Jedni sdílejí názor, že herpes je infekční. Ti druzí prohlašují, že se nepřenáší na druhé osoby a tudíž se můžete klidně políbit nebo napít ze společné sklenice. Jisté však je, že se na herpes nesmí sahat, ani ho násilím mačkat či praskat. V opačném případě si koledujete o bakteriální infekci a hojení se prodlouží o více dní. Z běžných 10 na celý měsíc, dokonce někdy i více.

Výborné jsou nenápadné náplasti

Pokud se u vás vyskytne opar nebo herpes, není nic jednoduššího, než zajít do nejbližší lékárny a vyžádat si přípravek speciálně pro tento druh onemocnění. Pokud medikamentům příliš nevěříte, postačí vám i studené obklady. Jedna babská rada říká, že tymiánový odvar je také účinný způsob, jak se herpesu zbavit rychleji a bezbolestněji.