Jak a proč pěstovat bazalku pravou?

Přinášíme návod, jak pěstovat bazalku pravou. Bazalka pravá je hojně pěstovanou rostlinou. Výhodou je, že ji můžete pěstovat nejen na zahrádce před domem. Je možné ji vypěstovat i v květináčích v bytě, který vám bazalka příjemně provoní.
Proč pěstovat bazalku pravou?

Hlavním důvodem, proč doma či na zahradě pěstovat bazalku, je její využití v kuchyni. Bylinka, ať už čerstvá nebo sušená, se hodí jako koření do omáček, při grilování či při pečení masa. Běžně se pak přidává také do pizzy a polévek. Má příjemnou, jemnou chuť.

Bazalku je dobré si vypěstovat a následně přidávat do pokrmů i z toho důvodu, že pomáhá zlepšovat trávení. Jde o léčivou bylinku, která přispívá k lepší funkci metabolismu. Naši předkové ji často využívali i jako léčivou bylinku – působí totiž například proti nespavosti.

 

Léčivé účinky bazalky pravé

Bazalka pravá má velký obsah vitaminu C, minerálních látek, silic a tříslovin a její využití v oblasti zdraví je velmi rozsáhlé. Jak bylo výše zmíněno, má blahodárné účinky na trávicí trakt, například zvyšuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání, povzbuzuje trávicí činnost, odbourává tuky a stimuluje tvorbu žluči.

Dále kompletně zlepšuje metabolismus a zároveň je jedním z nejúčinnějších přírodních antidepresiv. Éterický olej z bazalky pravé zmírňuje bolesti hlavy. Jako kloktadlo se využívá při aftech nebo při zánětech dásní, obklady ze šťávy z listů jsou zase účinné při špatném hojení ran, na opruzeniny nebo při bodnutí hmyzem.

V neposlední řadě se využívá při bolestech kloubů, na revmatické potíže a pohmožděniny. Avšak u těhotných žen a dětí do 12 let se nedoporučuje.
Jak pěstovat bazalku pravou v bytě

Velkou výhodou pěstování bazalky v květináči je fakt, že si ji doma v bytě můžete do květináče vysadit prakticky v jakémkoliv období v roce.

Co budete potřebovat při pěstování bazalky pravé v bytě:

  • semínka bazalky
  • zemina
  • květináč

Postup, jak pěstovat bazalku pravou v bytě:

Balení semen bazalky pravé zakoupíte v obchodech jen za pár korun. Do květináče si připravte dostatečně propustnou zeminu, do které vmícháte trochu živin. Semínka pak nasypte na povrch zeminy a jemně je rukou vtlačte do země.

Květináč pak zalijte vodou a umístěte na světlé místo, například na okenní parapet. Pravidelně, byť jen mírně zalévejte. Během měsíce se objeví první rostlinky. V okamžiku, kdy už se na rostlince začnou tvořit květy, je vhodné ji přesadit. Nesmíte přitom poškodit její kořeny. Při zalévání zajistěte, aby se voda nedostala na listy, mohlo by dojít ke vzniku plísní.

Jak pěstovat bazalku pravou na zahradě?

Pokud se rozhodnete bazalku pěstovat na zahrádce, je třeba zvolit správný termín na pěstování semínek. Ideální doba je kolem května.

Důležité je, aby už venku nepanovaly přízemní mrazíky, které rostlině nevyhovují. Ideální je ji pěstovat u rajčat, protože jí vyhovuje stejná půda a zalévání a navíc je chráněna před padlím.

Skladování bazalky pravé

Sklizeň listů může probíhat kontinuálně. Lze je ihned použít, případně je můžete také nasušit a používat pak jako koření. Bazalku nasušíte tak, že ji v tenkých vrstvách rozložíte a dáte ji do stínu.

Teplota při sušení by neměla přesáhnout více než 35 ° C. Další alternativou, pokud máte přebytek bazalky, je ji zmrazit. Větvičky bazalky propláchněte vodou, pak větvičky zavěste a nechte usušit. Z usušené bazalky pravé otrhejte lístky, které dejte do mikrotenového sáčku, vysajte z něj vzduch a takto připravenou bazalku můžete zmrazit. Bazalka si uchová zmrazením všechny živiny.