Jak a proč je důležité dodržovat pitný režim?

Téma, které každému leze na nervy – pitný režim. Zamysleli jste se někdy, proč se o něm tak často diskutuje? Je to proto, že mu nepřikládáme velký význam a stále zapomínáme na to, jak je voda pro náš organismus nesmírně důležitá.

Začněte den se sklenicí čisté vody

Ano. Už hned po tom, jak ráno rozlepíme své oči a přinutíme naše unavené tělo vstát z postele, by naše první kroky (kromě toalety) měly směřovat k vodovodnímu kohoutku. Během noci jsme svým způsobem “zanedbali” pitný režim, a proto je třeba ho co nejdříve doplnit. Dvě tři deci vody nalačno s námi udělá divy a nastartuje v našem těle proces trávení. Největší chyba, které se dopouští většina z nás, je, že si jako první uvaříme dobrou silnou kávu, myslíc si, že je to ten nejlepší a nejúčinnější start do dne. Opak je však pravdou. Voda je základ života. Z ní je tvořeno i celé naše tělo.

Raději často a v malých množstvích

Odborníci prohlašují, že žízeň začínáme cítit tehdy, když má náš organismus vody nedostatek a přímo po ní prahne. Z toho vyplývá, že už tehdy je pozdě. Pít se doporučuje pravidelně, každou hodinu a raději v malých množstvích. Hodně z nás vlivem uspěchaných dní a možná i v těžkém pracovním nasazení jednoduše nemá pomyšlení na přestávku v podobě tak základní věci, jako je v klidu si vychutnat doušky obyčejné čisté a osvěžující vody. Je třeba si uvědomit, že kvalita a efektivita lidské práce je velmi výrazně propojena se schopností člověka se soustředit. Pokud nepřijímáme dostatečné množství tekutin, zejména však vody, organismus se odvodní, cítíme se malátní, nervózní a stávají se z nás jen jakési motající se stroje. Dvě deci vody každou hodinu nám zaručí, že se budeme cítit zdraví, svěží, vylepší se nám metabolismus a trávení.

Pozor na slazené a bublinkové nápoje

Sice v danou chvíli dokáží příjemně osvěžit a některé si nás svou sladkou chutí i pěkně omotat, až se na nich staneme závislí, ale mějme na paměti, že všechny tyto tekutiny žízeň uhasí pouze dočasně a ne efektivně. Vytvářejí v nás pouze pocity, že chceme více a více, jsme žíznivější a žíznivější, a tak je pijeme a kupujeme a děláme v obchodech hezké tržby. Jedním slovem – byznys. Tělu stačí obyčejná čistá voda z kohoutku, nebo zelený či bílý čaj. Klidně si dopřejte i kávu, avšak stejně jako u čaje – je močopudná, takže sklenici vody mějme vždy po ruce. Zejména v létě. Na zdraví!