Jak a kdy nechat dítěti propíchnout uši?

Pokud doma máte malou dceru, je určitě dobré uvažovat o tom, že byste jí nechali propíchnout uši. Čím dříve k propíchnutí přistoupíte, tím lépe. Dá se totiž předpokládat, že dříve či později bude nosit náušnice. V dnešním článku vám přinášíme podrobné informace o tom, jak na to.
Proč nechat dítěti propíchnout uši

Propichování uší se provádí z estetického důvodu. K dívkám a ženám každého věku neodmyslitelně patří náušnice. Některé ženy je nosí neustále, jiné jen při výjimečných událostech. K tomu, aby si je mohly kdykoli nasadit, je nezbytné, aby měly propíchnuté uši.

Propíchnout uši jděte rozhodně k odborníkovi

V první řadě je důležité upozornit na to, že propichování uší byste měli přenechat vždy na odbornících. Jde sice o relativně jednoduchý zákrok, při neodborném postupu ale může dojít k zánětu ucha a následně i k dalším zdravotním komplikacím.

Kdysi se propichování uší u malých slečen provádělo ještě v porodnici, dnes to však nemocnice zakazují, a tak zůstává tato povinnost na maminkách.

Propichování uší u lékaře

Pokud se tedy rozhodnete, že svému dítěti necháte uši propíchnout, vyhledejte ideálně dětského lékaře, případně specialistu ušního lékaře z ORL. Stačí ho předem kontaktovat a domluvit si s ním vhodný termín, ideálně alespoň 14 dní dopředu.

Propichování uší u lékaře je vhodné hlavně z toho důvodu, že má patřičné znalosti a také vše potřebné náčiní. Zajistí nutnou sterilitu prostředí, díky čemuž se minimalizuje riziko zanícení ucha. Lékaři kromě klasického propichování provádějí také nastřelování, což je další možná metoda.

Propichování uší ve specializovaném nebo kosmetickém salonu

Kromě lékaře můžete zajít i do specializovaných salonů. Zde je ale nutné si pečlivě vybírat. Kvalitní kosmetický či piercingový salón poznáte už na první pohled podle čistoty a vybavení.

Vždy si o daném podniku raději zjistěte nějaké reference. Kosmetické salony bychom pro propichování uší doporučili spíše v okamžiku, kdy doma máte starší dítě. S malými dětmi a miminky raději zajděte k lékaři.
Kdy je vhodná doba na propíchnutí uší

Častou otázkou, kterou rodiče řeší, je to, kdy je ideální doba na propichování uší. Odpověď ani mezi odborníky není jednoznačná. Obecně se ale shodnou, že je lepší zákrok provést dříve v útlejším věku, nejlépe ještě u miminek. Nejčastěji se estetický zákrok provádí u dětí ve věku od 3 měsíců. Právě po této době již totiž u nich proběhlo očkování hexavakcínou. U malých dětí se navíc rychleji zahojí ranky a zákrok je i méně bolestivý.

Jak se o uši po propíchnutí starat

Ihned po propíchnutí je třeba počítat s tím, že by si dítě na uši nemělo sahat, aby se ranka dobře zahojila a nedošlo k infekci. Před jakoukoliv manipulací s rankou je třeba si nejprve důkladně umýt ruce mýdlem.

Náušnice do dírek aplikujte až po několika dnech. Teprve poté, co budete mít jistotu, že je ranka zcela zahojená a nemůže dojít k jejímu krvácení či zanícení.

V případě, že jste nechali dítěti propíchnout uši formou nastřelení, už náušnice v uchu dítě má a tudíž je třeba ošetřovat důkladně nejen ranku, ale i náušnice. Pokud jste tedy zvolili tuto alternativu, náušnice vezměte s sebou na zákrok.

Jaká je cena za propíchnutí uší

Když půjdete dát dítěti propíchnout uši, při klasickém propichování se připravte, že cena se pohybuje od 200 Kč do 500 Kč. Pokud byste zvolili spíše nastřelení, vyjde vás tato procedura přibližně 2x dráž, avšak je to méně bolestivé, protože jde o rychlý proces, dírky budou stejné a rovné a dítě bude mít náušničky už v ouškách.