Jak a kde prodat veterána?

Hledáte staré auto nebo veterána? Máte nevyužité staré auto, pro podnikání už dosloužilo a nevíte, co s ním? Je funkční nebo potřebuje investici do opravy? Neváhejte ho posunout dále. Jiného může ještě potěšit a udělat mu radost. Odkdy je automobil vlastně veterán? Podle mezinárodních kritérií je veteránem vozidlo, které má více než 25 let a musí být nadále funkční a v dobrém stavu.

Určitě každý z nás zná inzerci. Jako soukromou – prostřednictvím běžných inzertních společností v novinách nebo na webových portálech, tak i odbornou – přes profesionální společnost zprostředkovávající výrobky nebo služby. Pokud se rozhodnete prodat starší auto svépomocí, tak si musíte vše zorganizovat sami, průběžně se starat o aktuálnost inzerátu na publikovaných místech, později vyřešit přepravu předmětného vozidla a právní stránky uzavření kupní smlouvy. Naopak, po zaplacení služeb profesionálních společností, dostanete zákaznický servis a péče o zákazníka, které vám pomohou a usnadní vaši cestu za kupujícím.
Jakou cenu stanovit, tak aby nebyla příliš nízká, ani vysoká?

Nízká cena může podbízet vozidlo prodávajícího, který následně dostane finanční obnos peněz nezohledňující skutečnou hodnotu auta. Zároveň, pokud prodávající nabízí vozidlo za příliš nízkou cenu, v potenciálních kupujících vyvolat pocit, že něco není v pořádku. Vysoká čísla na cenovce automobilu dokáží zase způsobit neatraktivnost inzerátu a z tohoto důvodu prodloužit dobu prodeje o několik týdnů. Jak však stanovit optimální cenu?

Na trh se dostává i nová možnost nákupu a prodeje. V zahraničí a v Evropě se s tímto systémem prodeje ojetin setkávají už déle, a proto se potenciální zájemce nemusí bát, že by vstupoval do neznámých vod. Jedná se o licitování cen na prodávané zboží prostřednictvím dražby aut. Majitel tak nemusí řešit, jaká je optimální cena. Dostane za auto nejlepší možnou cenu, kterou jsou kupující ochotni zaplatit za vozidlo daného modelu a stavu. Vše probíhá pod záštitou aukční společnosti, která je nestranná. Kromě toho zprostředkovatel zastřešuje nejen internetový portál – místo na licitace vozidel, ale i přidružené úkony jako jsou informační služby, odborné poradenství a tvorba správných dokumentů. A to vše z pohodlí domova. Lehce – i přes mobilní aplikaci a s podrobným popisem ke každému vozidlu. S možností vyhledávání podle zadaných kritérií. Bez zdlouhavého obíhání autobazarů. U společností, které mají i přeshraniční působení, umožňují i ​​přeshraniční prodeje.

V případě, že dražba probíhá elektronicky, prostřednictvím internetu, a nakupující se obává, že realita stavu vozidla se bude lišit od toho skutečného, tak postačí se předem seznámit s nákupními podmínkami zprostředkovatele. Některé podmínky mohou zajišťovat ochranu kupující strany s možností zrušení nákupu. Jde o případ, kdy technický stav neodpovídá stavu uvedeného v dražbě – například v případě motoru, počtu let, najetých kilometrů.
Jakým způsobem mohou probíhat dražby?

  • dynamická aukce – klasická verze, kdy uchazeči postupně navrhují kupní ceny za vybrané vozidlo a kdo má na konci dražby nejvyšší nabídku, ten má možnost uzavřít koupi
  • slepá aukce – každý zájemce o auto nabídne kupní cenu – nikdo však nevidí nabídku druhých kandidátů, a proto není možné zvýšit své návrhy – vítěz je znám po ukončení dražby
  • aukce na nákup – auto je možné si rezervovat ihned a na konci dražby bude přiděleno
  • cílené aukce – vítěz dražby musí nabídnout částku rovnající se nebo vyšší, než je cílová hodnota

Při aukcích si lze dopomoci i dalšími funkcemi. ” 100% přidělené ” je označení, které patří aukcím, při kterých je zaručeno, že vítěz dražby může koupit vybrané auto. Funkce ” x čas ” pomáhá zájemci dát nejlepší nabídku v poslední chvíli.