Jak a čím nahradit kravské mléko?

Ať už chcete nahradit kravské mléko kvůli alergii, intoleranci, dietě nebo kvůli svému přesvědčení, dá se to docela jednoduše. Na trhu je široká škála rostlinných mlék, které se vyrábějí z luštěnin, obilovin, ořechů nebo olejnatých semínek. Je pravdou, že litr takového alternativního mléka vás vyjde dráž, avšak rostlinné mléko si můžete připravit docela rychle a levně i doma. Každý si už jistě najde svého favorita jako náhradu za mléko. Náhrada výrobků z kravského mléka je také jednoduchá, v prodejnách zdravé výživy najdete i rostlinnou smetanu, máslo, jogurty či šlehačku.




Čím se dá nahradit kravské mléko

Sójové mléko znáte snad všichni, můžete jej najít téměř všude a dokonce je možné si jej objednat k vašemu oblíbenému espressu. Je sice ceněno pro svůj vysoký obsah minerálních látek a bílkovin, ale jelikož se vyrábí z nefermentované sóji, nedoporučuje se k časté konzumaci. Pokud však na něm trváte i tak, sáhněte po bio kvalitě a GMO-free (mléko z geneticky neupravované sóji).

Rýžové mléko je přirozeně bezlepkové, obsahuje málo tuku a je bohaté na sacharidy, proto se doporučuje pro fyzicky aktivní jedince a pro sportovce. Ovesné mléko obsahuje zas hořčík a železo, vitaminy B a E a můžete si ho rychle připravit i doma z ovesných vloček.

Kokosová, lísková či vlašská mléka jsou lahodná, tučnější mléka, plná vitaminů rozpuštěných v tucích, minerálech a bílkovin. Kokosové mléko se hodí na léto například k výrobě domácí zmrzliny, do smoothie či do asijských pokrmů. Lísková a vlašská mléka jsou chutná a výživná mléka, která si můžete přidat do sladkých nebo do slaných jídel (dejte si však pozor na alergii na ořechy).

Jak jinak se ještě dá nahradit kravské mléko

Neměli byste zapomenout ani na mandlová, konopná, maková, sezamová a slunečnicová mléka, která umí dokonale nahradit kravské mléko. Mandlové mléko je skvělá náhrada kravského mléka, protože je nízko kalorické, obsahuje velké množství vitamínu E a D a z minerálů u něj převažuje hlavně železo, hořčík a selen. Má oříškovou jemnou chuť a pomáhá proti překyselení organismu.

Konopné mléko se pyšní vyváženým poměrem omega 3 a 6 mastných kyselin. Makové mléko je bohaté na vápník a má jemně hořce / kyselou chuť.

Sezamové mléko se také chlubí svým vysokým obsahem vápníku, železa a zinku. Slunečnicové mléko je zas bohaté na minerály a vitamíny, má trochu zemitější chuť a proto se ho hodí kombinovat více s jinými semínky a ořechy.

Jogurty a smetany

Jogurty z kravského mléka a jejich jedinečnou konzistenci je docela těžké překonat, ale asi nejvíce se k nim přibližují sójové výrobky. Rostlinné smetany jsou také běžně dostupné, existují mandlové, ovesné, kokosové či sojové smetany. Skvěle se hodí do klasických omáček a v podstatě všude tam, kam byste běžně domácí smetanu použili.

Na rychlou domácí smetanu smíchejte půl šálku ovesných vloček a půl šálku kvalitního strouhaného kokosu, šálek zalijte horkou vodou, nechte ji chvíli odstát a potom celou hmotu rozmixujte. Následně šálek sceďte a  smetanu máte na světě.

Snad všichni znáte margaríny, čili ztuhlé rostlinné tuky, které však nejsou ze zdravotního hlediska vhodnou náhradou másla. Dobrou variantou je bio margarín, který neobsahuje škodlivé ztuhlé tuky. Dalšími možnostmi je použití kvalitního kokosového oleje, který byl lisovaný za studena a který se pak při uchovávání v chladničce bude pěkně roztírat. Dále existují různá oříšková másla – mandlové, arašídové a lískovo-oříškové máslo nebo sezamová pasta tahini, která je velmi bohatá na vápník.

Jak nahradit kravské mléko ve šlehačce, zmrzlině či v sýrech

Dokonce i delikátní šlehačku je možné nahradit zdravě (pokud nepočítáte nezdravou šlehačku ve spreji). Takové šlehačky jsou dostupné ve formě sojové nebo rýžové šlehačky v Tetrapaku, ovšem třeba počítat s tím, že jsou poměrně drahé. Doma si můžete šlehačku připravit tak, že plechovku kokosového mléka necháte vychladnout v chladničce, pak lžící odeberete vrchní, tučnou vrstvu a právě tu vyšleháte. Jelikož se ale kokosový tuk rozpouští už asi při teplotě 25 stupňů, je nutné ho zkonzumovat co nejrychleji.




Kromě ovocných zmrzlinových pohárů, které neobsahují mléčnou složku, máte i jiné možnosti – zmrzlina ze zmrazených banánů, která chutná smetanově, sladký tofu krém, různé kombinace rostlinných mlék a smetan. Na trhu jsou dostupné speciální veganské sýry, měkké, tavené ale i tvrdé. Doma si můžete velmi rychle připravit např. rostlinný parmazán z kešu nebo z vlašských ořechů.

Ne však vždy mohou výrobky, které mají nahradit kravské mléko, být použity do čehokoliv. Do těsta na palačinky se skvěle hodí kokosové mléko. Do kávy zas můžete použít např. speciální ovesné mléko. Na pečivo s medem či s marmeládou můžete vyzkoušet tuhý, kvalitní kokosový olej nebo sezamové tahini. Do omáčky ke svíčkové se hodí mandlová smetana. Slané omáčky můžete perfektně dochutit lahůdkovým droždím, které dodá tzv. “lahodnou chuť umami”. Cheesecake můžete vytvořit pomocí ovesného mléka, kokosové smetany a kešu oříšků.

Tipy na závěr

Rychlé ovesné mléko připravíte tak, že jemné ovesné vločky rozmixujete s vodou, přecedíte a následně je už můžete použít.

Na závěr už stačí jen říct, že ne vždy můžete nahradit kravské mléko, popř. to nemusí být tak jednoduché. Proto si pozorně prostudujte všechny možnosti, výhody, nevýhody a rizika, které se mohou s náhradou mléka a s užíváním jiných výrobků spojovat.