Hlavní příčiny přejídání – 6 důvodů, proč se přejídáme

Vynechejme zřejmou příčinu přejídání – a to tu, že jídlo chutná opravdu dobře. Některé dokonce velmi, velmi dobře. Příliš dobře na to, abychom ho zahodili. Pravdou však je, že ačkoli má jídlo rád každý, někteří lidé mají mnohem větší problém přestat jíst .

Pokusme se nyní pochopit, proč to tak je. Pokud totiž poznáme příčiny přejídání, bude jednodušší identifikovat ty návyky, které nám brání v dosažení žádoucích výsledků, tedy zhubnout nebo si váhu udržet a nepřibírat. Jak se tedy zasytit a nepřejídat se?




1) Jídlo používáte (příliš často) jako odměnu

Jídlo je něco více než jen kalorie. Je to součást vaší kultury a vašich zážitků, a také velká odměna. Na tom všechno není vůbec nic špatného. Ale je velmi jednoduché začít se odměňovat jídlem pravidelně, a ne jen při zvláštních příležitostech.

Měli jste už těžký den v práci či škole a řekli jste si – “zasloužím si pohár vína” – a pak jste vypili celou láhev? A udělali jste to častěji než jednou týdně?

Musíte být ale realisté o kalorické ceně, kterou platíte za používání jídla jako odměny. Zkuste se vzpomenout na všechny situace a příležitosti, kdy jste si dopřáli vysokokalorické jídla nebo nápoje, protože jste si to “zasloužili”. Pokud se takto odměníte jednou denně, nebo i jednou za každé dva či tři dny, identifikovali jste klíčovou oblast, ve které si musíte upravit své myšlení.

2) Příliš často říkáte: “Ale, čert to ber!”

Zní vám to povědomě? I toto zvolání můžeme zařadit mezi příčiny přejídání. Dáte si trojúhelník pizzy na svačinu, a sáhnete okamžitě po dalším. Trochu zaváháte, ale pak si pomyslíte. “Ale, čert to ber! I tak jsem už narušil svou dietu. Klidně bych ji mohl sníst celou! “

Snažte se zachovat si logickou perspektivu. Dát si jeden dva kousky pizzy navíc není žádný velký problém pokud jde o celkovou schéma vašeho stravování či diety. Jednoduše můžete později přes den sníst méně, nebo si stravu zarovnat druhý den. Ale nezapomínejte, že je velký rozdíl mezi tím, zda s pizzou sníte navíc 300 nebo 1000 kalorií.

3) Jste na sebe příliš tvrdý a přísný

Nejhorší věc, jakou můžete udělat, je vyčítat si, že jste si dali nezdravé jídlo. Případně mít špatný pocit kvůli tomu, že se ručička na váze vůbec nehýbe. Pocit studu a selhání může totiž výrazně uškodit vaší snaze zhubnout .

V rámci jednoho výzkumu vědci zmanipulovali váhy tak, že si sledování lidé na dietě mysleli, že přibraly 2 kilogramy, přestože ve skutečnosti zhubli. Ti, kteří pociťovali větší zahanbení nad zvýšením hmotnosti následně snědli více zmrzliny než ti, jejichž výsledky až tak netrápili.

Co z toho plyne? Pokud sníte příliš mnoho jídla, které jste vlastně ani jíst nechtěli, netrestejte se za to. Snažte se příště takovou chybu neudělat a jděte dál.

4) Jíte příliš často mimo domu

Restaurace lákají zákazníky na velké porce jídel. A lidé obvykle vyprázdní celý talíř místo aby poslouchali své tělo.

Odborníci na zdravé stravování radí vyhledat si předem nutriční informace o nabízeném menu online na stránkách restaurace. V některých restauracích si můžete vyžádat pouze poloviční porci. Pokud se chystáte do “nóbl restaurace”, jednoduše předem strategicky plánujte, abyste si mohli bez viny dopřát více kalorií.




5) Jste roztržitý

Jak často jednoduše jíte, aniž byste přitom dívali na televizi, prohlíželi si facebook nebo pracovali u stolu?

Multitasking snižuje schopnost těla vnímat množství jídla, které jste snědli a tudíž i to, jak by vás mělo zasytit. Podle výzkumů jedení během dívání do monitoru či na televizi vede k tomu, že člověk sní více jídla a současně u něj klesá schopnost uvědomit a zapamatovat si, kolik ve skutečnosti snědl.

Udělejte z jídla samostatnou činnost a dbejte na to, co dáváte do úst. Podle výzkumu lidé, kteří si přesně dokázali vybavit, co jedli na oběd, toho snědli až o 30% méně než lidé, kteří si to nepamatovali. Pokud si totiž pamatujete, co jste naposledy jedli, zvyšuje se vaše povědomí o tom, jak vás jídlo zasytilo. Takže v konečném důsledku to má vliv na následnou spotřebu.

6) Jste skutečně unavený

Nedostatek spánku a následná únava má hlavní vliv na vaši schopnost kontrolovat přejídání. Protože únava vysává vaši pevnou vůli.

Podle výzkumů nedostatek spánku má za následek to, že lidé snědí až o 5% více kalorií denně, a to hlavně po večeři. Únava také zvyšuje stres, což je další faktor snižující pevnou vůli.

Snažte si každou noc dopřát 7 až 9 hodin spánku, pomůžete si tak posílit stravovací předsevzetí a omezíte přejídání.

Pro co nejlepší výsledky se pokuste o konzistentní spánkový rozvrh, abyste neměli tak velký sklon dospáváme víkendech. Podle studie lidé, kteří spí v sobotu a neděli déle než normální, jsou v pondělí a úterý unavenější než lidé, kteří vstávají ve své obvyklé době.